Cvičení AZ LIBAVÁ 2019

az6.jpg
  • 19.9.2019
  • Stepanka Trileta

V termínu od 8. do 17. září 2019 proběhlo pod záštitou Velitelství vzdušných sil cvičení aktivní zálohy Libavá 2019. Výcviku se účastnilo téměř šest desítek příslušníků AZ, většina z roty bojového zabezpečení AZ 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a několik příslušníků roty zabezpečení AZ 25. protiletadlového pluku Strakonice. Cvičení AZ Libavá se věnovalo vševojskovému komplexnímu výcviku na stupni družstvo s cílem sladit úroveň vy cvičenosti jednotlivce. Samotný výcvik vedlo 8 instruktorů z roty ochrany 22. základny a 2 instruktoři z 25. prlp.

Po vstupním lékařském vyšetření se celý tým přesunul do prostoru výcviku ve VVP Libavá. První výcvikový týden byl zahájen nácvikem a cvičením v hodu ručním granátem URG 86. příslušníci AZ také překonávali dráhu bojovníka na střelnici Smilov. Po překonání dráhy bojovníka si vyvedené jednotky zopakovaly základní činnosti v manipulaci se zbraní a provedly nácviky střeleb na ostré střelby na střelnici Smilov. Dále probíhal výcvik z vševojskové přípravy. Byly procvičeny a zopakovány činnosti ze zdravotní, spojovací, taktické, chemické a topografické přípravy. Tím byl ukončen první výcvikový blok a příslušníci AZ byli připraveni na druhou část výcviku – bojovou hru, ve které si mohli získané zkušenosti procvičit za pochodu a v neznámém terénu.

Bojové hře byla věnována druhá polovina výcvikového týdne a skládala se ze dvou šestikilometrových okruhů, na kterých příslušníci AZ prováděli po jednotlivých družstvech mimo jiné kontrolu perimetru srubového tábora, vyhledání a eliminaci nepřátelských sil. Museli vybudovat mobilní kontrolně-propouštěcí místo, reagovat na nástřel, provést odsun raněného a zbudovat např. pozorovací místo. To vše při orientaci v neznámém terénu a pod kontrolou instruktorů, kteří v případě potřeby do hry zasáhli a prováděli dílčí i celková vyhodnocení.

Poslední den komplexního cvičení byl věnovaný přesunu do mateřských posádek, ošetření a uložení materiálu a před samotným ukončením výcviku výstupním lékařským kontrolám.

Fotogalerie