Dělostřelci z Jinců na Dark Blade 2019 trénovali potlačení protivzdušné obrany nepřítele

spolecna-prace.jpg
  • 27.5.2019
  • Zuzana Špačková

Nikdy neposílej své muže tam, kam můžeš poslat palebný přepad. Tento citát s oblibou používá velitel 131. dělostřeleckého oddílu pplk. Vlastimil Urban, když hovoří o efektivním poskytování palebné podpory vševojskovým jednotkám. A právě tento úkol je mimo jiné předmětem účasti dělostřelců ze 13. dělostřeleckého pluku Jince na mezinárodním cvičení vzdušných sil Dark Blade 2019. Zvládnutí postupů koordinace a řízení dělostřelecké a vzdušné palebné podpory je na moderním bojišti klíčové.

Dělostřelci se cvičení Dark Blade 2019 účastní se dvěma družstvy dělostřeleckého průzkumu, prvkem koordinace palebné podpory a palebnou baterií 152 mm ShKH vz. 77 DANA. Minulý týden se uskutečnily nácviky zaměřené na plnění palebných úkolů s integrovaným navedením vrtulníků na cíl a plnění úkolů vzdušného dělostřeleckého průzkumu.

„Plnili jsme například palebné úkoly potlačení protivzdušného obranného prostředku. Dělostřeleckou palbou jsme rušili prostředek protivzdušné obrany nepřítele, zatímco bitevní vrtulníky prováděly bezpečně zteč na daný cíl. Jednalo se o jeden z nejnáročnějších typů palebného úkolu, protože v jednom okamžiku byly ve vzduchu jak dělostřelecké střely, tak vlastní vrtulníky. Dokonalé zvládnutí dekonflikce země-vzduch je proto zásadní. Jakákoliv chyba v postupech nebo metodice je nepřípustná,“ vysvětlil velitel čety dělostřeleckého průzkumu por. Jan Makrlík.

Poznamenal, že tento týden budou vojáci zíněný typ úkolu trénovat ve vojenském újezdu Boletice s bojovou střelbou děl i vrtulníků.

Velkým přínosem cvičení Dark Blade 2019 je také aktivní účast zahraničních armád. Specialisti JFO (Joint Fires Observer) 131. dělostřeleckého oddílu plnili úkoly navedení vzdušné podpory ve spolupráci s belgickými JTAC (Joint Terminal Attack Controller).

„Mezinárodní spolupráce je při výcviku specialistů JFO standardem. Naši vojáci prošli výcvikem, který je mezinárodně certifikován a jsou připraveni plnit úkoly navedení letectva ve spolupráci s leteckými návodčími zahraničních armád. To klade vysoké požadavky na znalost anglického jazyka, která je pro naši práci zcela nezbytná,“ řekl JFO-Evaluator rtm. Filip Vainer.

Tento týden se do výcviku zapojí také kompletní palebná baterie 152mm ShKH vz. 77. „Teď musíme udělat maximum v rámci přípravy děl před střelbou,“ dodal npor. Filip Kalenský.

Text a foto: npor. Daniel Holesz

Fotogalerie