Do Náměště přiletělo Tornádo

06.jpg
  • 25.5.2015
  • Jana Skřivánková

Řeč je o britském bojovém letounu GR 4 Tornado, které v rámci nácviku procedur spojených s přijetím zahraničních letounů tzv. cross-servicingu přistálo v pátek odpoledne na naší základně.

Z důvodu závady na jednom ze dvou plánovaných letounů, přiletěl z britské letecké základny Marham k nácviku pouze jeden. „I přesto proběhnou veškeré naplánované činnosti,“ potvrzuje major Michal Voltr, hlavní koordinátor výcviku a zástupce velitele 225. letky bojového zabezpečení.

Cross Servicing je zaměřen na poskytování podpory letounům spojeneckých armád, které přistanou na cizí letecké základně. Tento výcvik slouží k tomu, aby konkrétní typ vojenského letounu mohl přistát a být připraven k dalšímu letu na cizím letišti, kde se nenachází pozemní personál domovské základny způsobilý na tento typ letounu. V takovémto případě je nutné, aby si pilot dokázal připravit letoun sám, popřípadě s pomocí pozemního leteckého personálu na letecké základně. Praktické procvičení se skládá z přijetí letounu po letu, doplnění paliva, kapalin a plynů, jeho příprava k dalšímu letu a odbavení.

V rámci primárního nácviku cross-servicingu je plánováno dne 25. května cvičení POP UP Tornado CAS, určené k výcviku předsunutých leteckých návodčí z 225. letky bojového zabezpečení.
„Dnešní jednodenní cvičení bude zaměřeno na provádění nácviku procedur blízké vzdušné podpory z malých a středních výšek, v otevřených a zastavěných prostorech,“ popisuje činnost major Michal Voltr. Výcvik bude probíhat bez použití ostré munice v prostorech standardně využívaných pro výcvik blízké vzdušné podpory v širším okolí vrtulníkové základny. „Navedení letounu pilotované rodilými mluvčími v anglickém jazyce, je pro nás složitější, ale o to přínosnější,“ potvrzuje benefity výcviku se zahraničními jednotkami předsunutý letecký návodčí, který bude v pondělí zahraniční letoun na simulovaný cíl navádět.

Obě výše uvedené činnosti mají dále za cíl udržet a rozvíjet schopnosti personálu 22. základny vrtulníkového letectva v poskytování podpory hostitelskou zemí, zahrnující logistickou podporu a komunikační spojení mezi cvičícími.

Text a foto: kpt. Ing. Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 22.zVrL

Fotogalerie