Evropské vrtulníkové jednotky cvičily nad Portugalskem. Češi si připsali nejdelší přelet v naší letecké historii

hotblade_1b._zmensenojpg.jpg
  • 23.6.2023
  • Jindřiška Budiková

Hot Blade 2023 – nejvýznamnější mezinárodní cvičení našich vrtulníkářů v letošním roce. Místo: portugalská letecká základna č. 11 poblíž Beji. Osm států, 25 kusů letecké techniky, v tom podzvuková i nadzvuková letadla a sedm různých typů vrtulníků západní í východní provenience a cca 750 osob. Kromě našich a domácích Portugalců tu byli s technikou Slováci, Rakušané, Švýcaři, Belgičané a k tomu zástupci Nizozemska a Slovinska. Armáda ČR se zúčastnila silným zastoupením tří transportních Mi-171ŠM a čtyřmi posádkami z 22. základny vrtulníkového letectva z Náměšti nad Oslavou. Po téměř tři týdny byly denně ve vzduchu dva z nich. Pro české vrtulníkáře šlo o jeden z nejdelších přeletů vlastními silami v naší letecké historii, dlouhý přibližně 2500 km, které překonali ve dvou dnech.

Vrtulník se stal v moderních operacích krizového řízení klíčovým prvkem. Ačkoli evropské státy disponují velkým množstvím vrtulníků, nasazení v Afghánistánu ukázalo, že existují velké mezery v taktickém výcviku a interoperabilitě. Podílely se na tom nedostatečný výcvik posádek, nedostatek technického vybavení či potíže s logistickou podporou. Evropská obranná agentura (EDA), zřízena Radou ministrů EU v roce 2004 s cílem podporovat rozvoj obranných schopností a vojenské spolupráce mezi členskými státy, proto v roce 2009 rozjela komplex programů, jehož páteří byl program vrtulníkových cvičení (Helicopter Exercise Programme – HEP), obsahující i plánovací kurzy COMAO a kurzy elektronického boje, dále kurz vrtulníkové taktiky (Helicopter Tactics Course – HTC), kurzy pro taktické instruktory vrtulníků (Helicopter Tactics Instructor Course – HTIC) a projekt mnohonárodního výcvikového vrtulníkového střediska (The Multinational Helicopter Training Centre – MHTC).

Účastníkům Hot Blade 2023 pomáhal mezinárodní tým mentorů působících pod EDA. Zdaleka ne všichni účastníci se totiž v praxi setkali se systémem plánování operací COMAO (Composite Air Operations), kdy společně působí větší množství různých typů vrtulníků, případně letounů. Mentoři jsou lidé, kteří prošli kurzem pro taktické instruktory vrtulníků. Kurz má tři stupně: bronzový, stříbrný a zlatý. Kapitán David Pidrman, který už dosáhl na stříbrný, říká: „Nejen při vrtulníkových operacích je naprosto zásadní implementovat taktické scénáře a neustále je vylepšovat, a to z mnoha důvodů. Mezi tyto důvody patří zejména získání výhody nad protivníkem. Ať už momentem překvapení, tak jeho zmatením či vlastní nepředvídatelností. Dalším, na který se klade nemalý důraz, je bezpečnost. Dobrý taktický plán eliminuje možnost ztrát vlastních sil na akceptovatelnou úroveň.“

Bez výměny zkušeností bychom v taktickém létání nebyli schopni plně využít ani možností, které nám dává vlastní technika. Navíc s postupným přechodem na západní vrtulníky se přirozeně budou muset přizpůsobit i naše národní operační postupy. Společná cvičení nám přechod maximálně usnadní. „Dnes, více než kdy jindy, je spojenectví a spolupráce mezi spojeneckými státy sdílejícími podobné hodnoty naprosto zásadní. Aby byla spolupráce efektivní, je nutno mluvit v rámci společných operací, jež jsou postaveny na více či méně složitých taktických scénářích, stejným jazykem, což je umožněno standardizací na základě používání stejných postupů. Spoluprací při taktickém plánování je budována vzájemná důvěra, sdílejí se znalosti a zkušenosti. Cílem je vybudování vrtulníkové komunity schopné společné spolupráce, interoperability a připravenosti společně plnit cíle,“ dodal Pidrman. „Zkušenosti získané na podobných akcích se snažíme v maximální možné míře implementovat do našich postupů, které neustále vylepšujeme, a předávat prostřednictvím našich instruktorů dalším příslušníkům naší vrtulníkové jednotky.“

Úkoly českých cvičících se týkaly zabezpečení pro pozemní síly, zejména přepravy, zasazování a vyzvednutí pozemních jednotek portugalských speciálních sil, zasazení předsunutých leteckých návodčích na jejich pozice a následné vyzvednutí, dále úkoly jako CASEVAC (Casualty Evacuation) a PR (Personnel Recovery). Jednou z forem zasazování bylo tzv. rychlé lano (fast rope). Trénovala se slétanost nadnárodních vrtulníkových jednotek, které přitom spolupracovaly s podpůrným letectvem včetně nadzvukového a letounem P-3C Orion, využívaným jako průzkumný. Čeští cvičící si na Hot Blade 2023 ověřili jsme si schopnost efektivně spolupracovat se zahraničními kolegy. Získali nové poznatky z plánovacího procesu i z průběhu plnění operací ve vzduchu. Příjemně potěšilo, že za našimi evropskými kolegy nejenže nezaostáváme, ale jsme jim cenným partnerem. 

Autor textu a fotek: Filip Tesař, A report

Fotogalerie