Generál Opata se na cvičení Ample Strike setkal se záložníky

1.jpg
  • 6.9.2018
  • Zuzana Špačková

 Ve čtvrtek 6. září 2018 se náčelník Generálního štábu AČR Aleš Opata setkal na cvičení Ample Strike se záložníky. V  doprovodu svého poradce pro aktivní zálohu kapitána Ludvíka Cimburka, velitele 22. základny vrtulníkového letectva plukovníka Petra Čepelky a ředitele cvičení plukovníka Zdeňka Gabriela se seznámil s jejich výcvikem a hlavní činností v rámci cvičení.

Během zdravotní přípravy, která se uskutečnila pod vedením instruktorů CLS (combat life saver) simulovali vojáci postup při zranění svého kolegy v boji, jeho následný přesun do bezpečí a poskytnutí první pomoci. Po skončení ukázky poděkoval generál Opata všem záložníkům za jejich zodpovědný přístup k obraně naší země: „Oceňuji každého, kdo se rozhodl stát se členem aktivní zálohy a dobrovolně tak převzít výkon branné povinnosti občana České republiky.“

Generál Opata dále zmínil spokojenost nad naplněností jednotek, která dle jeho slov svědčí o vzrůstajícím zájmu veřejnosti o armádu. Hovořil také o vybavení jednotek novou výzbrojí a výstrojí. Aktivní záložníci vidí jako problematické naplňování pěších rot při Krajských vojenských velitelstvích, kdy proces náboru je zdlouhavý. Hodnotili pozitivně kurzy základní přípravy a možnost účasti na mezinárodním cvičení.

„Děkuji za podněty, které je třeba řešit. Nechtěl bych, aby byl vnímán nějaký rozdíl mezi jednotkami aktivní zálohy a profesionálními vojáky. K vašim potřebám přistupuji naprosto stejně. Jsme jedna republika - jedna armáda,“ sdělil v závěru generál Opata a popřál příslušníkům mnoho úspěchů v jejich osobním i profesním životě.

Vojáci v aktivní záloze jsou primárně předurčeni pro ochranu objektů důležitých pro obranu státu, kterým se v letošním roce stala nejen letecká základna, ale také část kasáren, která byla součástí náročných scénářů s předsunutými leteckými návodčími a osádkami letounů. Nově vytvořené jednotky aktivní zálohy ve struktuře vzdušných sil jsou určeny k posílení schopností strážních a logistických jednotek.

Fotogalerie