Gripeny, Hawky a poprvé i německé Eurofightery. Účastníci cvičení Ample Strike se slétají

6_proudovy_letoun_l-39_albatros_z_litvy.jpg
  • 2.9.2018
  • Zuzana Špačková

Nad Vysočinou, Olomouckem a také jižními Čechami bude ode dneška rušněji než obvykle. Začíná nový ročník rozsáhlého cvičení leteckých návodčích Ample Strike 2018, kterého se zúčastní letecká technika a vojáci české armády i dalších aliančních i partnerských zemí.

Nad Českem už prolétly dva transportní letouny C-17 Globemaster a litevský C-27 J Spartan, v průběhu Ample Strike shlédneme americký bombardér B-52 Stratofortress.

První dny Ample Strike 2018 byly především ve znamení příprav a přilétajících letadel. Během prvního dne také začal fungovat velitelský štáb a probíhala řada briefingů a školení vojáků. Ve dnech  29. až 31. srpna pojížděly na stojánku stíhací letouny F-16 Fighting Falcon (USA), proudové letouny L-39 Albatros (Litva, Nizozemí) nebo turbovrtulové letouny PC-9M (Slovinsko, Německo). Na přistávací dráhu náměšťského letiště dosedly také dva transportní letouny – americký C-17 Globemaster a litevský C-27 J Spartan, které dopravily pro své kolegy kontejnery a materiál pro zabezpečení letecké techniky F-16 Fighting Falcon a L-39 Albatros.

Dále budou nad Českou republikou létat například americký bombardér B-52 Stratofortress, který bude působit z Anglie, německé Eurofightery a Tornáda nebo Gripeny z Maďarska. Česká armáda zapojí jeden letoun Gripen, čtyři bitevníky L-159 a tři bojové vrtulníky Mi-24. Proti původním plánům nepřiletí z důvodu technických potíží polské Su-22. Součástí cvičení bude i doplňování paliva ve vzduchu během misí taktického letectva i bombardérů. Tanker KC-135 americké provenience bude pro potřeby Ample Striku působit z letiště v Pardubicích, na kterém přistál v úterý 28. srpna 2018. Počítá se celkem se zapojením 36 kusů letecké techniky, přičemž počty se mohou ještě v průběhu cvičení měnit.

Přes 250 zástupců participujících zemí se v sobotu 1. září 2018 účastnilo Mass Briefingu. Zde byli seznámeni s plánem letecké i pozemní části cvičení, organizačními a bezpečnostními pokyny a dalšími informacemi k zajištění hladkého průběhu cvičení Ample Strike 2018. Poté se rozjeli na svá působiště. V neděli 2. září 2018 se ke cvičení připojilo také 150 příslušníků jednotky aktivní zálohy. 

Cílem cvičení je sladění výcviku předsunutých leteckých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek. V České republice bude cvičit celkem 28 týmů. Pro předsunuté letecké návodčí se užívá označení JTAC (Joint Terminal Attack Controller), a jejich úkolem je navádění letounů a vrtulníků na cíle, které mají být zničeny.

Foto: čet. Jan Hlaváč, kpt. Lucie Machorková, archiv 22. zVrL

Fotogalerie