Jedno z největších cvičení na českém území Ample Strike je u konce

p9130028_2_50.jpg
  • 17.9.2018
  • Zuzana Špačková

V pátek 14. září skončila hlavní výcviková část cvičení Ample Strike. Všechny zahraniční stroje postupně odletěly zpátky na své domovské základny a v průběhu dnešního dne se bude přesouvat technika a materiál z operačních prostorů zpět do posádek. Rozloučit se s vojáky a poděkovat za účast na cvičení přijel také americký generál Michael T. McGuire.

Na několika místech České republiky probíhalo do včerejšího dne mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike. Zapojilo se do něj zhruba 1200 vojáků z 19 armád. Cvičení bylo zaměřeno především na výcvik předsunutých leteckých návodčích. Nedílnou součástí byl i rozvoj schopností útvarů AČR v poskytování podpory hostitelskou zemí zahraničním jednotkám při vedení činnosti na území České republiky. V letošním roce navíc probíhala certifikace osádek vrtulníků zařazených do takzvaných „HELI Units“ určených pro Visegrád Battlegroup.

Do Náměště se ve čtvrtek 13. září vypravil také americký generál Michael T. McGuire, kterého historií a úkoly vrtulníkové základny provedl zástupce velitele plukovník Miroslav Svoboda a následně cvičení Ample Strike představil řídící cvičení plukovník Zdeněk Gabriel. Po té se americká delegace odebrala na prohlídku letecké techniky 22.základny vrtulníkového letectva a do stanového městečka, kde měli své zázemí personál letounů F-16.

Ve středu 12. září plukovník Gabriel popisoval průběh cvičení pro změnu přímo v terénu a sice ve výcvikovém prostoru Boletice. Tentokrát rakouské delegaci vedené brigádním generálem Jawurkem. Velitele vojenských správních oblastí Militärkommando Oberösterreich a Militärkommando Niederösterreich doprovázeli zástupci KVV České Budějovice.

Prohlídce výcvikového prostoru předcházela návštěva 25.protiletadlového pluku. Na půdě jihočeského útvaru je přivítal zástupce velitele plukovník Jaroslav Daverný a náčelník štábu podplukovník Vlastimil Hujer. Během praktických ukázek si rakouští důstojníci prohlédli vojenskou techniku a dozvěděli se, jak probíhá výcvik vojáků. Představen jim byl například protiletadlový raketový komplet RBS-70, prohlédli si přepravní prostředky, průzkumné radiolokační čidlo ReVISOR nebo místo řízení palby RACCOS. Prezentován jim byl i systém výcviku u protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB.

„Těší mě velký zájem domácích a zahraničních návštěv, kteří se přijeli na cvičení podívat. Svědčí to o vysoké profesionalitě, kterou jsme získali respekt nejen u aliančních partnerů.“ uvedl Gabriel.

Foto: Pavel Kozák, Jan Hlaváč

Fotogalerie