Jednotka FP (Force Protection) z náměšťské základny působí od začátku ledna v Lotyšsku

Předání operačního úkolu
  • 17.1.2024
  • Jindřiška Budiková

Na začátku ledna proběhla rotace vojáků na základně Adaži v Lotyšsku. Končící velitel kapitán Zdeněk Barimov poděkoval vojákům za dobře odvedenou práci a popřál úspěšné splnění úkolu nastupující jednotce. 

Nový velitel českých vojáků v Lotyšsku major Marcel Prokop vyjádřil svá očekávání v důstojnou reprezentaci české armády v mezinárodním zastoupení. „Důvěřuji vám, důvěřuji naší týmové síle a pevně věřím, že společně dosáhneme úspěchu. Držme se v průběhu této mise pevně pohromadě, buďme si vzájemnou oporou a jednejme s rozhodností a integritou, které jsou nám vlastní,“ sdělil Prokop.

Nové úkolové uskupení spadající pod Velitelství Vzdušných sil AČR nahrazuje končící jednotku Pozemních sil AČR. Dochází tedy k výměně schopností, kterou AČR do Lotyšska přináší. Končící ženisty nahrazuje jednotka FP (Force Protection), kterou tvoří příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva. Jednotka bude působit v rámci mnohonárodní roty bojové podpory pod kanadským velením se zaměřením na ochranu prvků elektronického boje.