Již počtrnácté uctili vojáci z vrtulníkové základny v Náměšti nad Oslavou památku výsadkářům skupiny Spelter u památníku nedaleko Kramolína na Třebíčsku

uctění památky Spelter
  • 3.5.2024
  • Stepanka Trileta

Letošní vzpomínková akce se nesla v duchu 80. výročí od samotného výsadku, kdy čtveřice československých vojáků vycvičených britskými instruktory seskočila z letounu Halifax z výzbroje 148. perutě zvláštního určení britské RAF v noci na 5. května 1944 na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Kromě výsadku Spelter byla ze stejného letounu té noci vysazena ještě skupina Potash. 

Úkolem skupiny Spelter ve složení Břetislav Chrastina, Jaroslav Kotásek, Rudolf Novotný a Jan Vavrda bylo navázání rádiového spojení s Londýnem vysílačkou s kódovým označením Lenka, vedení zpravodajské činnosti a příprava protiněmeckého povstání. I když operaci od samotného počátku doprovázela smůla, byla považována za jednu z neúspěšnějších. 

Po seskoku se padáky zachytily ve větvích na okraji lesa, a nebylo možné je skrýt. Další nepříjemností pro skupinu byla ztráta bot při brodění řeky Jihlavy a oddělení velitele Chrastiny od zbytku skupiny, která nebyla na kontaktní adrese v Nové Říši přijata. Vrací se tedy zpět a nachází útočiště v Boňově. Odtud je to jen kousek na hájenku u Myslibořic, kde získávají útočiště u hajného Vitouše. Díky kontaktům mezi odbojáři v regionu se měsíc po seskoku daří poprvé navázat spojení s Londýnem. Aktivity skupiny jsou odhaleny brněnským gestapem, které v noci 16. června hájenku u Myslibořic obklíčilo.  Při úniku byl smrtelně zraněn Jaroslav Kotásek. Zbývající dvojici se podařilo uprchnout. Jen díky statečnosti místních občanů, kterým nebyl lhostejný osud okupované země, mohli parašutisti pokračovat ve svém úkolu a úspěšně ho dokončit. Parašutisté, věrni svému názvu (angl. výraz spelter = pájka), během svého operačního nasazení na Vysočině spojili do té doby samostatné odbojové skupiny. Uskupení kolem desantu Spelter mělo ke konci války celkem až 300 členů a pojmenováno bylo podle vysílačky Lenka, tedy Lenka-Jih.

Po osmdesáti letech se na místě původního seskoku sešli vojáci z 22. základny vrtulníkového letectva nejen s rodinami členů výsadku, ale i s příbuznými dalších druhoválečných odbojářů regionu, zástupců veřejné správy i mladší generace z nedaleké základní školy z Myslibořic, aby zde uctili památku všech, kteří bojovali za svobodu a demokracii naší země. Během slavnostního aktu byla z rukou ředitele Vojenské nemocnice Olomouc plukovníka Martina Svobody předána 22. základně vrtulníkového letectva Pamětní medaile Vojenské nemocnice Olomouc za vybudování a péči o památník věnovaný paradesantní skupině Spelter.  Plukovník Svoboda rovněž ve svém projevu připomněl památnou větu rotného Jaroslava Kotáska těsně před zahájením samotné operace: “Tak my do toho kluci půjdem, ale kdyby to nevyšlo, postarejte se, abychom se dostali do čítanek.“  Na závěr byl na počest československým výsadkářům proveden symbolický výsadek.