Legenda války v Perském zálivu zavítala na Ample Strike

210915-z-mw698-1070.jpg
  • 16.9.2021
  • Jindřiška Budiková

Poprvé vzlétl už v roce 1972. Pyšní se více jak 100 vítěznými leteckými střety. Letos má svoji premiéru na mezinárodním cvičení AMPLE STRIKE. Taktický stíhací letoun F-15E Strike Eagle ze základny RAF Lakenheath ve Velké Británii působí ve vzdušném prostoru České republiky.

„Naše dvě letadla poskytují během cvičení blízkou vzdušnou podporu pozemním jednotkám prostřednictvím předsunutých leteckých návodčí - JTAC. Díky možnosti tankování za letu ze stratotankeru KC-135 mohou působit v operačním prostoru bez mezipřistání a po delší čas,“ upřesnil roli amerických stíhaček v rámci mezinárodního cvičení rotmistr Alex Martinez ze 48. bojového křídla letecké základny RAF Lakenheath.

Letouny F-15 se vůbec poprvé účastní cvičení AMSE v České republice a zároveň v letošním ročníku mají jako jediní z koaličních partnerů se možnost ničit pozemní cíle ostrou a inertní (nevýbušnou) municí.„ Na střelnici v Boleticích využívají 20mm kanón Vulcan a laserem naváděné inertní bomby GBU-12. V operačním prostoru Bechyně podporují dynamické pozemní scénáře již bez použití munice,“ popisuje každodenní zapojení letadel do cvičení, náčelník skupiny AIROPS, kapitán J. H.

Schopnost působit na pozemní cíle byla u F-15 budována postupně, původně byly vyvinuty k vybojování vzdušné nadvlády. Spojením přesné munice a průzkumného kontejneru umožnilo letounu působit i proti pozemním cílům.     „ Průzkumné a zaměřovací kontejnery díky svým senzorům s vysokým rozlišením umožňují získat přesné informace o cílech na velkou vzdálenost. A ty se pak přenáší ve formě obrazu k předsunutým leteckým návodčím,“ doplnil rotmistr Martinez.

Taktický stíhací letoun disponuje úctyhodnými výkony, má vysoký poměr výkonu k hmotnosti a nízké plošné zatížení křídla. To mu umožňuje dosahovat rychlosti až 2,5 Mach a současně zachovat vysokou míru manévrovatelnosti. „Jeho další výhodou, která není u stíhaček příliš obvyklá, je dvoučlenná posádka. Pilot sedí na předním sedadle a operátor zbraňových systémů pak za ním,“ upřesnil náčelník AIROPS. Zároveň dodal, že tato verze F-15 byla navržena k průnikům vysokou rychlostí na velké vzdálenosti bez toho, aby potřebovala doprovod jiných letounů.

„Je skvělé, že se nám podařilo dohodnout spolupráci s americkým 48. stíhacím křídlem USAFE a mohli jsme je při cvičení využít. Je to pro naše JTAC vynikající příležitost k výcviku.“ dodal ředitel cvičení AMPLE STRIKE plukovník Aleš Cápal.

Technická data:

  • Výrobce: Boeing
  • Pohonné jednotky: 2x Two Pratt & Whitney F100-PW-220
  • Délka: 19,44 m
  • Rozpětí: 13 m
  • Max. vzletová hmotnost: 36 450 kg
  • Max. rychlost: 2,5 Mach
  • Dolet: 3 840 km
  • Dostup: 18 288 m
  • Výzbroj: 1x 20mm kanon M61A1 Vulcan, střely vzduch- vzduch a vzduch-země, široká paleta bomb

Fotogalerie