LEGENDÁRNÍ MOTOCYKLY HARLEY-DAVIDSON NA ZÁKLADNĚ

6_hd_a_vrtulnik.jpg
  • 30.8.2018
  • Monika Sochová

V rámci sportovního dne velitele 22. základny vrtulníkového letectva, který se konal 23. srpna 2018, měli vojáci vedle mnoha zajímavých sportovních disciplín i výjimečnou možnost projet se na motorkách Harley- Davidson. Především díky spolumajiteli pražského dealerství Harley-Davidson Pavlu Kubíčkovi se podařilo některým z nich splnit si jejich klukovský sen a projet se na tomto legendárním motocyklu.

Využili jsme této návštěvy k malému rozhovoru o těchto legendárních motorkách.

Jaká je historie Harley Davidson?

Harley Davidson to je americký příběh o úspěchu, motorka, která dokáže téměř cokoliv. Vznik Harleye se datuje do roku 1903, kdy vznikl první nový motocykl a byl přímo technickým zázrakem. Dokázal vyvinout rychlost přes 60 kilometrů za hodinu a jezdil i do kopce. Další důležitým mezníkem byl rok 1906, kdy vznikla první továrna a objednávky na výrobu strojů se jen hrnuly. V roce 1908 se sám majitel Walter Davidson zúčastnil dvoudenního závodu ve státě New York, téměř 600 kilometrové trasy v pohoří Catskill. Zatímco jiní jezdci se museli cestou zastavovat a opravovat své stroje, Walter zvítězil a oznámil divákům, že s sebou neměl jedinou náhradní součástku. Motocykl Harley Davidson se rázem stal senzací.

Odkdy se datuje spojení motocyklu Harley s armádou?

Spojení motorky Harleye s armádou se datuje od roku 1916, kdy firma získala svého zatím největšího obchodního partnera, vládu Spojených států. Americká armáda použila motorky během první i druhé světové války. V první světové válce bylo použito až dvacet tisíc motocyklů této značky. Obliba motocyklů spočívala hlavně v tom, že se bez problémů zdolával terén, kam se pěšák ani jiná technika nedostala. Vojáci, kteří na motocyklech značky Harley jezdili v armádě, si po návratu domů kupovali své vlastní. A toto spojení vlastně funguje dodnes. Dalším důvodem jejich obliby je to, že nebyly a nejsou nějak zvlášť přetechnizované a nevyžadují žádný velký servis.

Mají vojáci nějakou slevu při koupi Harleye?

Před třemi lety se nám podařilo dostat do České republiky nový pilotní program „Operace osobní svoboda“, ten umožnuje vojákům v aktivní službě se statusem válečného veterána získat za zvýhodněných podmínek motocykl Harley-Davidson, příslušenství i další služby. Je to prostě malé poděkování od nás směrem k vojákům za to, co pro nás dělají. Americká značka Harley- Davidson tak vyjadřuje úctu všem novodobým válečným veteránům ve službě Armády ČR.

Jak z vašeho pohledu lidé vnímají značku Harley?

Většina lidí vnímá značku Harley Davidson jako sympatickou a každý druhý Čech by se rád na motocyklu americké legendy alespoň jednou svezl. Harley má opravdu dost příznivců, každý se o tom mohl přesvědčit začátkem července, kdy v Praze proběhly oslavy 115 let založení firmy. Na to jsme opravdu pyšní, že se nám podařilo oslavy dostat i do České republiky. Celkem čtyři tisíce motocyklů Harley-Davidson projely Prahou ve třech vlnách.

Proto jsem rád, že jsme byli pozváni na sportovní den velitele základny a mohli tady klukům svezení na motocyklu umožnit. Je to pro nás možnost jak vyjádřit poděkování a úctu za jejich mnohdy nelehkou službu. Jízda na motocyklu má totiž s jejich prací jedno společné. Často Vás oboje přivádí do nelehkých momentů, ve kterých se musíte spolehnout jen na sebe a své nejbližší spolubojovníky. A když se pak vše povede, vznikají pouta pevnější než ocel. Oni i já víme, o čem mluvím.

Rádi přijmeme pozvání na příští rok

Více informaci o Harley Davidson najdete na tomto odkaze http://www.harley-davidson-praha.cz/?gclid=EAIaIQobChMItoeXs-yU3QIViuF3Ch0d1AI8EAAYASAAEgKhZvD_BwE

Fotogalerie