Letci z maďarského Szolnoku přiletěli do Náměště nasbírat zkušenosti

family_photo.jpg
  • 18.1.2018
  • Stepanka Trileta

V pondělí 15. ledna se na 22. základně vrtulníkového letectva Biskajská uskutečnila pracovní návštěva zástupců maďarské 86. vrtulníkové základny ze Szolnoku v čele s jejím velitelem brigádním generálem Zoltánem Kollerem. Spolu s velitelem základny se návštěvy v Náměšti účastnil velitel letky vrtulníku Mi-24 se svým zástupcem a velitel údržby letecké techniky.

Hlavním účelem návštěvy bylo seznámení se s výcvikem a létáním s prostředky umožňujícími létání v nočních podmínkách, tzv. brýlemi pro noční vidění (NVG), na vrtulnících Mi-35. Impulsem pro návštěvu je rozšíření schopnosti maďarských vrtulníků po generální opravě o lety v noci s NVG. První kusy má maďarská strana obdržet v polovině letošního roku. Dalším bodem návštěvy byla prohlídka hangáru 223. letky oprav letecké techniky. Velitel letky během prohlídky prostor vysvětlil hostům strukturu a úkoly letky. Generál Koller také projevil zájem o spolupráci s českou armádou v oblasti bezpečnosti letů.

Velitelé obou základen se shodli, že spolupráce mezi českým a maďarským vrtulníkovým letectvem bude přínosem do budoucnosti a rozšíření spolupráce podpořili. Generál Koller poděkoval plukovníku Petru Čepelkovi za vstřícné a otevřené přijetí a na důkaz pokračování spolupráce pozval delegaci náměšťské vrtulníkové základny na návštěvu 86. vrtulníkové základny v Szolnoku.

Vojáci z Náměště a Szolnoku se pravidelně potkávají během leteckého výcviku v Zadaru a také během svého působení na kábulském letišti v rámci jednotky Air Advisory Team.

Fotogalerie