Leteckým návodčím pomáhají specialisté z pozemních jednotek

img_6175.jpg
  • 8.9.2021
  • Jindřiška Budiková

Výborná fyzická zdatnost, chladná hlava, perfektní angličtina a dokonalý přehled o bojišti – to je jen zlomek toho, co musí každý letecký návodčí, tzv. JTAC (Joint Terminal Attack Controller), zvládnout. Jeho hlavním úkolem je podpora pozemních jednotek při použití vzdušného prostředku na bojišti a nepřímé palby (např. dělostřelectvo). Svoji specializaci trénují v těchto dnech na mezinárodním cvičení Ample Strike.

„Naším primárním úkolem je navést letouny ke zničení cílů, které určí velitel pozemní jednotky,“ upřesňuje hlavní úkoly každého návodčího JTAC nadporučík M.C. z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou. JTAC zodpovídá za přidělený vzdušný prostor a za všechno, co se v něm pohybuje. „V podstatě je to řízení leteckého provozu přímo na bojišti“, dodává.

Hlavním komunikačním prostředkem jsou rádia, která slouží ke spojení s podporovaným velitelem, letouny, vrtulníky, bezpilotními prostředky a prvky nepřímé palebné podpory. Nedílnou součástí vybavení každého návodčího jsou akviziční prostředky (k určení přesné pozice cíle ve dne, v noci a za zhoršených povětrnostních podmínek). Dále to jsou i brýle nočního vidění, GPS,  prostředky k označení cíle nebo video downlink (VDL). „Jedná se o přístroj, díky kterému JTAC vidí výstup z pozorovacího kontejneru (PODu), které jsou např. neseny na českých JAS-39 Gripen nebo na bezpilotním letounu MQ-9 Reaper. „Tato moderní technologie nám zefektivňuje naši práci,“ popisuje další části nezbytného vybavení nadporučík. Podle něj ale nikdy nesmíme zapomínat na základy – tedy mapu a kompas. „Nedají se rozbít, nikdy vám nedojde baterka a máte je vždycky po ruce. Navíc to nic neváží, takže bez nich nedám ani ránu.“

Leteckým návodčím pomáhají i specialisté pozemního vojska, tzv. JFO (Joint Fires Observer) a C4 ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Information/Intelligence, Surveillance, Targeting Acquisition and Reconnaissance). Zjednodušeně slouží jako „oči“ pro letecké návodčí, kteří jsou díky tomu schopni pokrýt větší oblast bojiště.

Specialisté JFO jsou příslušníci dělostřeleckého průzkumu. „V rámci cvičení plníme úkoly blízké letecké podpory ve spolupráci s návodčími všech zúčastněných národů. Předáváme informace o cíli a koordinujeme nepřímou leteckou podporu a také „označujeme“ cíle při nočním navádění“ doplňuje nadrotmistr Jakub Hudeček – JFO ze 132. dělostřeleckého oddílu Jince.

„Díky našemu vybavení jsme schopni předat informace o cíli podporovanému veliteli, který rozhodne o případném způsobu zničení např. letectvem, prvky nepřímé palby nebo organickými zbraněmi“ přibližuje svoji pozici starší specialista C4 ISTAR rotmistr J.B. ze 4. brigády rychlého nasazení v Žatci.

Ani jeden z těchto podpůrných prvků ale nemá kompetence k řízení letového provozu na bojišti nebo povolování útoků vzdušných prostředků, za to zodpovídá na bojišti pouze JTAC.

Pro všechny tři specialisty ale platí základní dovednosti, které musí zvládat. Od výborné znalosti spojařské problematiky, topografie až po jazykovou vybavenost. Jazykem pro komunikaci s koaličními spojenci je angličtina. Pro zrychlení a zjednodušení komunikace mezi návodčím a pilotem slouží tzv. brevity. „Jsou to normovaná slova, díky kterým se komunikace usnadňuje,“ popisuje specifický způsob dorozumívání JTAC ze základny v Náměšti. Mezi základní brevity patří slovo PLAYTIME. „Například playtime 40 minutes  znamená čas, po který nás může pilot podporovat,“ dodává nadporučík.

Práce leteckého návodčího je velmi náročná po všech směrech a ne každý je na tuto pozici vhodný. „ Je to velmi zodpovědná práce, je nutné si udržet chladnou hlavu, protože i pod palbou musíte mít neustálý přehled o pohybu vlastních jednotek, ale i o pozicích nepřítele. Zároveň musí mít přehled o vlastních letounech, aby nedošlo k jejich ohrožení. Primárně je ale pořád zodpovědný za efektivní ničení nepřítele“ poukazuje na velkou zodpovědnost své práce JTAC.

Všechny svoje získané znalosti a dovednosti v těchto dnech prověřují při společném mezinárodním cvičení Vzdušných sil AČR Ample Strike. Kromě Armády ČR se ho účastní vojáci z Francie, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, USA, Slovenska a Velké Británie. Celkem se cvičení účastní na 700 vojáků, z toho cca 200 ze zahraničí.

Fotogalerie