Letečtí návodčí na cvičení Texas Red Flag v USA

t02_03.jpg
  • 25.11.2020
  • Jindřiška Budiková

I přes celosvětově tíživou epidemiologickou situaci se v listopadu uskutečnilo cvičení Texas Red Flag v USA. 22. základna vrtulníkového letectva vyslala čtyřčlennou skupinu předsunutých leteckých návodčích (Joint Terminal Attack Controller - JTAC), jejichž úkolem bylo nejen získat nové zkušenosti, ale i předat své zkušenosti a dovednosti americkým kolegům.  Cílem cvičení bylo procvičit si schopnost spolupráce předsunutých leteckých návodčích při přímé letecké podpoře zaměřenou na podporu speciálních sil SOF (Special Operation Forces). Hlavním námětem cvičení byla podpora jednotek operujících v zastavěné oblasti.

Cvičení zahrnovalo teoretickou přípravu, která spočívala v osvěžení si znalosti technik, taktik a procedur. Následně na to probíhalo samotné praktické vyžadování a provádění blízké vzdušné podpory. Klíčová je pro příslušníky JTAC jednotky i znalost letadel a leteckých zbraňových systémů, procedurální řízení vzdušného prostoru, systému velení a řízení. Výcvik probíhal v denní i noční době. „Každé takové cvičení je pro nás přínosem a získané zkušenosti se dají dále zúročit při dalších misích a domácím výcviku“, zhodnotil účastník cvičení praporčík J.K..

Vojáci měli možnost navštívit a seznámit se i s posádkami vrtulníku AH-64 Apache a bezpilotního prostředku MQ-9 Reaper, kde diskutovali nejnovější taktiky, techniky a procedury.

V rámci výcviku se letečtí návodčí zúčastnili i základní střelecké kvalifikace pro US Air Force. Dva příslušníci JTAC „nastříleli“ hodnocení „Expert“ v obou disciplínách (puška a pistole) a získali USAF Expert Marksmanship Ribbon.

K naplnění stanovených tabulkových počtů organizuje velitel 22. základny vrtulníkového letectva dvakrát ročně výběrové řízení. To nejbližší se koná ve dnech 8. - 9. dubna 2021.

Více informací o práci JTAC naleznete na facebookových stránkách Czech JTAC (https://www.facebook.com/czechjtac) nebo webových stránkách www.lznamest.army.cz.

Fotogalerie