Letečtí návodčí z Náměště cvičili s koaličními partnery na Korsice

jtac_2.jpg
  • 18.10.2017
  • Stepanka Trileta

V září se na letecké základně Solenzara na francouzském ostrově Korsika konalo třítýdenní alianční cvičení pořádané francouzskou armádou s názvem SERPENTEX 2017. Cvičení se účastnilo celkem devět států NATO včetně České republiky a více než sedm desítek leteckých návodčích (Joint Terminal Attack Controllers, JTACs). Leteckou podporu poskytlo padesát spojeneckých letadel. Unikátem byl kanadský bojový letoun CF-18 Hornet.

Cvičení bylo zaměřeno na procvičení postupů při navádění letadel na pozemní cíle a procvičení taktických shozů materiálu v prostoru operace a jeho následné vyzvednutí. Za českou armádu se do cvičení zapojili příslušníci z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou.

V prvním týdnu cvičení se čeští přesunutí letečtí návodčí aktivně účastnili hned tří dynamických scénářů. První z nich byl zaměřen na ničení cílů v nepřátelské vesnici z pozorovacího stanoviště, kde příslušníci náměšťské vrtulníkové základny společně s koaličními kolegy naváděli letouny Eurofighter, Mirage 2000 současně s francouzskými vrtulníky Fennec s odstřelovači na palubě. Cíle byly vyhledávány pomocí real-time videa vysílaného z pozorovacího letounu Rafaele do přijímacího zařízení, které měli JTACs k dispozici. „Toto cvičení je přínosné především díky odlišnému vysokohorskému prostředí, ve kterém Češi nemohou běžně cvičit“, hodnotí výhody jeden z náměšťských  návodčích. Dalším bonusem bylo využití spojení s nadřízeným prvkem přes satelitní komunikaci, díky kterému se předávají žádosti o okamžitou leteckou nebo dělostřeleckou podporu.

Druhý scénář simuloval přesun patroly do vesnice obsazené nepřítelem a její následné obsazení a obrana před nepřítelem, který se snaží dobýt ztracené pozice zpět. Námětem třetího scénáře bylo dobývání pozice letiště, kdy nejdříve došlo ke shození materiálu určeného koaličním silám z francouzského letounu CASA v prostoru operace a následně jeho vyzvednutí, při kterém se patrola dostala do blízkého kontaktu s nepřítelem.

Cvičení na Korsice, které francouzská armáda pravidelně organizuje, poskytlo skvělé podmínky k upevňování návyků v procedurách blízké letecké podpory a při koordinaci společných operačních postupů. Navíc specifický terén na ostrově umožňuje reálně simulovat prostředí v Afghánistánu.

Fotogalerie