Letošní vzpomínková akce u památníku Spelter konečně s veřejností

s8.jpg
  • 9.5.2022
  • Stepanka Trileta

Vojáci 22. základny vrtulníkového letectva během vzpomínkové akce u památníku Spelter u Kramolína uctili památku nejen členům tohoto druhoválečného výsadku, od jehož provedení uplynulo přesně 78 let, ale zavzpomínali na všechny ženy a muže, kteří bojovali za naši svobodu za 2. světové války. Po dvou letech se vzpomínková akce konala za přítomnosti širší veřejnosti. Kromě veřejné správy přijeli uctít památku potomci Jana Vavrdy a Rudolfa Novotného. Přijela rovněž dcera válečné veteránky Boženy Kopcové, která s manželem na hájence u Domamile poskytla útočiště parašutistům i dalším odbojářům. Za českou armádu pozvání přijal ředitel Vojenské nemocnice Olomouc plk. gšt. v.z. MUDr. Martin Svoboda a zástupci 43. výsadkového pluku a KVV Jihlava.

Přivítáním zprava se velitel 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Rudolf Straka pozdravil s nastoupenou základnou u památníku věnovanému členům výsadku Spelter, který byl proveden v noci na 5. května 1944 u obce Kramolín na Třebíčsku. Následovaly květinové dary a byl vyhlášen Rozkaz ministryně obrany ke Dni vítězství, ve kterém vzpomněla všechny oběti 2. světové války. Také v textu zhodnotila situaci dnešních dnů na Ukrajině a potvrdila snahu vlády nadále pokračovat v pomoci válkou zasažené zemi. „Naše země stojí od počátku na straně Ukrajinců. Posíláme jim vojenskou, humanitární a další pomoc a hodláme v tom pokračovat.“ Zaznělo v rozkaze.

Velitel základny ujistil přítomné, že i nadále můžeme věřit hodnotám, kvůli kterým jsme se u památníku Spelter sešli. Připomněl, že výsadkáři, kteří s odvahou seskočili u Kramolína, bojovali za naši svobodu a my si vážíme jejich odkazu. Podobná slova zazněla z úst hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka, který apeloval na to, že je nutné tyto tradice a hodnoty předávat mladé generaci.

Na závěr si vzal slovo Antonín Bartoš mladší, syn velitele výsadku Clay Eva, který vzpomněl na slova generála Moravce, jenž organizoval výsadky na území Protektorátu, který řekl, že se nikdy nesmíme vzdát boje, i když se to jeví jako beznadějné. „Tenkrát to parašutisti neměli jednoduché. Mnohé kontakty, které měli u sebe, nefungovaly, a přesto se podařilo úkol splnit.“ Pan Bartoš také řekl, že je hrdý na Českou republiku, na její pomoc postavit se zlu. S úsměvem zavzpomínal na slova svého otce: „Proč by to mělo dopadnout špatně, když to může dopadnout dobře. A vyskočil z letadla.“ Dodal na závěr.

Fotogalerie