Letouny zaplnily v rámci mezinárodního cvičení vzdušný prostor nad Českou republikou

img_5718.jpg
  • 6.9.2021
  • Jindřiška Budiková

První letouny dnes vzlétly hned z pěti aliančních leteckých základen. Mezinárodní cvičení Ample Strike tak odstartovalo první den letové části.

Výcvik předsunutých leteckých návodčích (JTAC – Joint Terminal Attack Controller) a letových osádek v blízké vzdušné podpoře (CAS – Close  Air Support) zahájily zúčastněné týmy v operačním prostoru základny u Náměště nad Oslavou, posádky Bechyně a vojenského výcvikového prostoru Boletice. „Začíná se nám úročit téměř roční spolupráce vojenských a civilních leteckých expertů. Jejich cílem bylo umožnit příslušníkům AČR cvičit s vyčleněnými silami a prostředky rezortu ministerstva obrany a členskými státy NATO,“ řekl zástupce ředitele Ample Striku podplukovník Michal Voltr.

Z německé letecké základny Lechfeld dorazila k podpoře pozemních jednotek dvojice Eurofighter Typhoon EF 2000 a z maďarského Kecskeméth, také v počtu dvou, Grippen JAS-39C. „Z naší základny, tedy vrtulníkového letectva, dnes ráno odstartovali bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper a německý LEARJET,“ doplnil Voltr. Zároveň dodal, že vrcholem cvičení jsou ostré střelby. Na letecké střelnici Ondřejov aktivovala svoje zbraňové systémy dvojice českých L-159  z Čáslavi a z předsunutého vrtulníkového stanoviště sloužící pro účely nabíjení a doplňování paliva vzlétl český Mi-24/35.

Největší cvičení Armády České republiky v letošním roce tak nabralo hned od začátku ostré tempo. Už zítra se k výcviku připojí i podpora z letecké základny RAF Lakenheath s letouny F-15. „Zapojení všech zmiňovaných letounů svědčí o rozsahu letošního ročníku, zejména ve vztahu k požadavkům na organizační štáb, s přihlédnutím ke stále se měnící epidemiologické situaci ve světě,“ shrnul dosavadní průběh a náročnou přípravu cvičení ředitel Ample Strike plukovník Aleš Cápal.

Fotogalerie