Lovečtí dravci přispívají k zajištění bezpečnosti letového provozu nejen během cvičení Ample Strike 2018

p8290228.jpg
  • 30.8.2018
  • Zuzana Špačková

Během přípravné fáze mezinárodního cvičení Ample Strike 2018, která nezahrnuje jen plánování, přílety letecké techniky a vybudování logistického zázemí pro cvičící, se také provádí různá preventivní opatření související s bezpečností letového provozu.Jedním z takových opatření je snižování výskytu ptactva a jiných zvířat na vzletových a příletových drahách, aby se zabránilo jejich střetu s letounem, především vniknutí do motoru. Plašení ptáků na letišti a v letištním prostoru letecké základny Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou je úkolem Stanice biologické ochrany (SBOL).

Pracovníkům stanice v současné době napomáhá sedm dravců. Druhově je zastoupen sokol stěhovavý, káně rudochvostá, káně Harrisova a kříženec sokola loveckého a raroha velkého. „Plnohodnotně vycvičit loveckého dravce není úplně jednoduchá věc, bavíme se o jednom až dvou měsících intenzivního denního výcviku. Dravci musí perfektně zvládnout nejen létání nebo přivolání zpět k sokolníkovi takzvaně na rukavici, ale samozřejmě hlavně útok na kořist“, vysvětlil velitel stanice nadrotmistr Petr Oubrychta. Dodal, že služební dravci jsou schopni „sloužit“ po dobu osmi až deseti let.

Hlášení stanice o nebezpečných výškách a prostorech, kde je srážka s ptáky reálná, jsou součástí brífinků, kterých se osádky před letem účastní. Důležitá je také úzká spolupráce se skupinou letištního zabezpečení. Kromě dravců používá náměšťská „sbolka“ k zajištění biologické ochrany také služební psy loveckých plemen, převážně ohaře.

Pracovat jako specialista biologické ochrany také není jen tak. „Naše práce je i zároveň koníčkem, létajícím mazlíčkům se musíme věnovat naplno a nepřetržitě. Nezbytnou součástí našeho vzdělání jsou zkoušky z myslivosti, sokolnické zkoušky a zbrojní průkaz, výhodou je alespoň minimální znalost ornitologie“, řekl nadrotmistr Oubrychta, který vykonává funkci sokolníka na letišti už 14 let.


Modernizovaná stanice biologické ochrany existuje na letecké základně Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou od roku 2007 a splňuje všechny evropské normy pro chov a používání loveckých dravců a provádění biologické ochrany. Její součástí jsou tři kotce pro psy, dvanáct voliér, dvě karanténní voliéry, tři pelichací voliéry, jedná průletová voliéra a správní budova. Dalším úkolem Stanice biologické ochrany letiště je cvičit lovecké dravce a služební psy, vést ekologicko-ornitologický průzkum, prosazovat a kontrolovat dodržování ekologických opatření, která minimalizují výskyt ptáků na letišti a v letištním prostoru.

Text: kpt. Lucie Machorková, foto: čet. Jan Hlaváč

Fotogalerie