Menší Ample Strike se stejnou intenzitou

jtac_2.jpg
  • 20.9.2023
  • Jindřiška Budiková

Mezinárodní letecké cvičení Ample Strike Lite 2023 je letos, co do počtu cvičících, chudší. Na svém významu ale neztratilo nic. Jubilejní 10. ročník prověřil součinnost letectva, předsunutých leteckých návodčích a pozemních jednotek. Zapojilo se do něj na tři stovky českých a šest desítek zahraničních vojáků ze čtyř armád NATO – České republiky, Německa, Polska a Spojených států amerických.

Scénář zůstává neměnný – sladit činnosti předsunutých leteckých návodčích s posádkami letadel a veliteli pozemních jednotek v mezinárodním prostředí. Celkem 4 týmy předsunutých leteckých návodčích (JTAC – Joint Terminal Attack Controller) provedlo přes 190 úspěšných navedení na cíl, a to vše za vzdušné podpory pěti vrtulníků, šesti letounů a tři tankerů. Piloti nalétali více než 110 hodin.

Cvičení se uskutečnilo ve výcvikovém prostoru Boletice, letouny vzlétaly z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice, z 21. základny taktického letectva v Čáslavi a z letiště Pardubice.

Z letecké techniky se kromě českých letounů L-159 Alca do vzdušných operací zapojily německé EF-2000 a tanker A-400. Spojené státy americké vyslaly stíhací letouny F-16, vrtulníky AH-64 a tankovací letoun KC-135. Mnohonárodní jednotka MRTT (Multinational Multi Role Tanker Transport Unit, MMU) přispěla tankerem A-330MMU, který zajišťoval doplňování paliva za letu.

„Letos jsme poprvé vyzkoušeli odhoz laserem naváděné pumy GBU‑12 z letounů L-159 na cíl, který byl označen laserem z amerického vrtulníku AH-64. Tato schopnost efektivně využít moderní prostředky na bojišti, byla procvičena poprvé v historii českého letectva,“ pochlubil se kapitán Pavel Staněk, řídící vzdušných operací cvičení.

Unikátní úspěch zaznamenali rovněž i čeští letečtí návodčí, kdy navedli z jednoho letadla dvě laserem naváděné pumy GBU-12 v jednom okamžiku na dva různé cíle. „Tento typ výcviku se běžně necvičí,“ prozradil letecký návodčí.

Na letišti Náměšť byla procvičena tzv. procedura „HOT PIT“, kdy americké letouny F-16 provedly dotankování a vyzbrojení letadel se spuštěným motorem na stojánce. „Tento rok za přítomnosti amerických specialistů v Náměšti, do budoucna budou k těmto postupům vycvičení i čeští technici.“, uvedl ředitel cvičení plukovník Aleš Cápal.

Fotogalerie