Město Oslavany si připomnělo svého rodáka Karla Kunku, příslušníka 311. čs. bombardovací perutě RAF

akce_kunka_10.jpg
  • 18.9.2020
  • Stepanka Trileta

V těchto dnech uplyne 80 let od smrti Karla Kunky, příslušníka 311. československé bombardovací perutě RAF a rodáka z Oslavan. V noci 23. září 1940 byl Karel Kunka společně s dalšími letci z perutě vyslán s letouny Vickers Wellington bombardovat Berlín. Kunka coby radiotelegrafista byl přiřazen do posádky letounu s označením KX-E.

Čekal je let dlouhý téměř dva tisíce kilometrů. Po splnění úkolu (shoz pum na vybraný cíl) se letoun ocitá pod palbou, je zasažena olejová soustava a v důsledku toho klesl tlak oleje a letoun ztrácí rychlost a výšku. Piloti tuší, že je zle a rozhodnou se pro nouzové přistání. Posádka se náhle nachází na nizozemském území. Začíná se boj o čas, posádka se rozdělí a doufá, že je nacisté nechytnou. Eventualita německého zajetí pro čs. letce představovala velké riziko, jelikož z pohledu nacistického práva byl odpor proti Říši kvalifikován jako velezrada a vlastizrada. Útěk se nezdařil a českoslovenští vojáci padli do zajetí. Až na Karla Kunku, který se po obklíčení skupiny smrtelně postřelil. Svému zranění podlehl 25. září 1940. Ostatní členové posádky letounu Wellington KX-E válku přežili v zajetí. Byli prvními příslušníky 311. čs. bombardovací perutě RAF, kteří padli do německého zajetí. Zajímavostí je, že zmíněný letoun až do roku 1944 sloužil k německým účelům.

Posádku KX-E tvořili: Karel Trojáček a Arnošt Zábrž v pilotní kabině, Václav Kilián v přední střelecké věži, Karel Kunka u radioaparatury, Zdeněk Procházka navigátor, František Knotek zadní střelec.

Město Oslavany na počet  svému rodákovi Karlu Kunkovi odhalilo pamětní desku. Vzpomínkový akt proběhl za účasti válečného veterána, příslušníka 311. bombardovací perutě RAF, Tomáše Loma. Akce se rovněž účastnili významní hosté z politického a vojenského života - předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, 1. náměstek hejtmana JmK Roman Hanák, přidělenec ministerstva obrany Slovenské republiky generálmajor Miroslav Kocian, velitel 22. základny letectva plukovník generálního štábu Rudolf Straka a další hosté. Právě 22. základna vrtulníkového letectva „Biskajská“ zabezpečila symbolický průlet vojenského vrtulníku a čestnou stráž k pamětní desce.

„Naše vrtulníková základna se pyšní čestných názvem „Biskajská“. Tento název se váže k Biskajskému zálivu, jednomu z operačních prostorů působení bombardovací perutě RAF, na jejíž historii se nynější vrtulníková základna odkazuje. Letos oslavujeme 80. výročí založení 311. perutě a měli jsme tu čest uctít památku jejích příslušníků i v Honingtonu ve Velké Británii, kde byla letka založena a při té příležitosti jsme také navštívili hroby našich válečných hrdinů. Je pro mě ctí, že se mohu akce v Oslavanech účastnit a uctít památku příslušníka „třistajedenáctky“ Karla Kunky. Je nutné si připomínat osudy jednotlivých osobností, protože to má obrovský význam pro formování našeho vnímání, jak bychom se měli zachovat v případě podobné situace. Je to formování naší etiky, která vychází z naší kultury.“ Zdůraznil ve svém projevu velitel 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Rudolf Straka.

Fotogalerie