Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE 2019 nabírá konkrétní podobu

1.jpg
  • 10.5.2019
  • Stepanka Trileta

V těchto dnech se na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou uskutečnila hlavní plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2019 (AMSE19), které se bude konat v září tohoto roku na území České republiky.

Mezinárodní taktické cvičení Ample Strike 2019 bude realizováno na základě usnesení Vlády České republiky číslo 287 ze dne 29. dubna 2019 a proběhne ve dnech od 29. srpna do 20. září 2019 na území ČR. Kromě České republiky se cvičení zúčastní dalších šest zahraničních armád aliančních zemí (Maďarsko, Německo, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené státy americké a Velká Británie). V letošním roce se zúčastní nižší počet cvičících, než tomu bylo v minulých letech. Více jak pětistovku českých vojáků by mělo doplnit až 250 příslušníků z armád aliančních zemí.

Cvičení je zaměřeno na sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám tzv. Host Nation Support. Piloti si procvičí své schopnosti během doplňování paliva za letu a úkoly přímé letecké podpory.

Vojáci budou využívat vojenský výcvikový prostor Boletice, 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základnu taktického letectva Čáslav, 26. pluk velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav a Správu letiště Pardubice.

Z letecké techniky se kromě českých a maďarských vrtulníků Mi-35/24 a letounů Jas 39 Gripen zúčastní např. německé letouny Tornádo a Learjet, slovenský letoun L-39 Albatros nebo slovinský letoun PC-9M. Účast přislíbily i americké strategické bombardéry B-52 a letoun zajišťující doplňování paliva ve vzduchu KC-135. Další technika bude předmětem jednání závěrečné koordinační konference, která se uskuteční v červenci.

Cvičení je plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil AČR.

Fotogalerie