Mezinárodní cvičení Lion Effort 2015

01.jpg
  • 11.5.2015
  • Jana Skřivánková

Lion Effort 2015 je letecké cvičení států, jejichž armády disponují jakýmikoliv verzemi letounu JAS-39 Gripen (uživatelé jsou známí pod zkratkou GUG = Gripen Users Group). V tomto roce Vzdušné síly Armády České republiky do cvičení zapojily nejen své Gripeny, ale i letouny L-159 ALCA, dopravní letoun CASA C-295, a naše vrtulníky Mi-171 a Mi-24.

Lion Effort je v pořadí třetí cvičení států užívající letoun JAS-39 Gripen. V roce 2009 byla hostitelem Maďarská republika, druhé cvičení tohoto druhu se konalo v roce 2012 ve Švédském království, po třech letech je organizátorem Česká republika.

Cvičení probíhá od 11. května 2015 na letecké základně v Čáslavi a do 24. května, kdy bude cvičení ukončeno, zde bude působit se dvěma bitevními vrtulníky Mi-24 a jedním víceúčelovým vrtulníkem Mi-171 š téměř čtyřicet příslušníků z naší základny.

Program cvičení Lion Effort 2015 je rozdělen do dvou hlavních bloků. Dopoledne se budou létat mise podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících (tzv. Composite Air Operations - COMAO), v odpoledních hodinách budou následovat mise (tzv. Shadow wave), které budou zaměřeny na manévrový vzdušný boj a na úkoly přímé letecké podpory. Skoro tři desítky letounů tak budou mít možnost spolu cvičit taktiku vzdušného boje, dále procvičovat techniky a procedury při kooperaci. 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic bude na čáslavské základně simulovat tzv. „Base Defence Zone“, tedy obranu letiště před nepřátelskými letouny s kompletem 2K12 KUB.

Text: kpt. Ing. Jana Skřivánková

Fotogalerie