Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila naši základnu

7_hromadna_fotka.jpg
  • 9.4.2018
  • Monika Sochová

V pondělí 9. dubna 2018 zavítala ministryně obrany Karla Šlechtová na 22. základnu vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Hlavním bodem návštěvy byla diskuze s velením základny o pořízení nových víceúčelových vrtulníků. Během své návštěvy se rovněž detailně seznámila s činnosti základny, leteckou technikou a jejími úkoly.

Po úvodní prezentaci o vrtulníkové základně se delegace přesunula do hangáru oprav letecké techniky, kde byla připravena ukázka letecké techniky a její výzbroje. Velitel základny plukovník Petr Čepelka provedl ministryni obrany celým prostorem, ve kterém byly připraveny oba provozované typy vrtulníků Mi-171Š a Mi-24/35. Karla Šlechtová se mimo jiné zajímala o hmotnost zbraňových systémů, kapacitu vrtulníku a rozměry kabiny pilota, kam pak také usedla. „Náměšťská základna je důležitá nejen pro naši armádu, ale i pro Integrovaný záchranný systém ČR a partnery v NATO. Jsem ráda, že jsem na vlastní oči viděla vrtulníky Mi-171Š i Mi-24/35 a mohla mluvit s piloty a techniky,“ uvedla paní ministryně. 

Kromě letecké techniky se v rámci návštěvy prezentovali také předsunutí letečtí návodčí se svojí výstrojí a výzbrojí. Ministryně obrany měla možnost na vlastní kůži vyzkoušet nemalou hmotnost celého vybavení. V těchto dnech byla zároveň v hangáru instalována výstava věnovaná válečným veteránům s názvem In memoriam u příležitosti setkání novodobých válečných veteránů s příslušníky 22. základny vrtulníkového letectva během akce Běh pro válečné veterány. Paní ministryně ocenila aktivitu směrem k válečným veteránům. Závěrečnou fází celé prohlídky byla simulovaná ukázka činnosti příslušníků roty ochrany (Guardian Angels, GA) před hangárem.

 „Už jsem rozhodla, jak zakázku na 12 nových víceúčelových vrtulníků zadáme. Nebudeme oslovovat jediného uchazeče. Využijeme výjimku ze zákona o veřejných zakázkách a oslovíme několik možných dodavatelů, minimálně tři. Nyní musíme dokončit zadávací dokumentaci a v létě zakázku vyhlásíme,“ dodala na závěr ministryně. 

Fotogalerie