Na mezinárodním cvičení Italian Blade 2015 zaujaly české vrtulníky Mi-24

01.jpg
  • 7.7.2015
  • Jana Skřivánková

7.7.2015 • Italské Viterbo hostilo mezinárodní součinnostní cvičení pod záštitou Evropské obranné agentury. Náročných 14 dní prověřilo schopnosti pilotů, techniků, pozemního personálu a logistiků. Vysoké teploty, rozličná technika a jiné prostředí bylo předzvěstí nových zkušeností, ale i překvapujících situací.

Interoperabilita, nové zkušenosti a hlavně vzájemné prověření schopností, tak vypadalo cvičení, které se uskutečnilo zhruba 80 kilometrů severně od Říma od 22. června do 5. července. Na piloty z deseti zemí čekala řada součinnostních letů, koordinace s návodčími, ale i integrace pozemních sil do vzdušných operací v podobě výsadků, podpory perimetru a vzájemně koordinovaných letů. To byl hlavní cíl cvičení, kterého se zúčastnilo více než tisíc vojáků a čtyřicet strojů.

Miloš Pecha, zástupce Evropské obranné agentury pro výcvikové programy helikoptér si součinnost velice pochvaloval. „Evropská obranná agentura se snaží doplňovat výcvik, který probíhá v rámci NATO, cvičení vrtulníkového programu jsou zaměřeny na výcvik interoperability a ve standardizaci výcvikových postupů, plánování misí a provedení. Italian Blade bylo osmé cvičení, kde se nám již dařilo smazat rozdílnosti ve výcviku a v postupech zemí, které v programu participují. Bylo třeba nachystat posádky rozličných strojů k perfektní souhře a komunikaci. Jsme rádi, že na tomto cvičení byla naše armáda zastoupena druhým největším počtem vrtulníků v historii tohoto programu a účast našich strojů Mi-24 byla vítána."

Slavný Hind (Mi-24) jasně dokázal, že do starého železa rozhodně nepatří, o čemž svědčí i nebývalý zájem ze strany ostatních armád. Čtyřiadvacítka byla schopná zastoupit prakticky jakýkoliv úkol díky své univerzálnosti, vysoké užitné hodnotě, ale i přepravní kapacitě. Major Jan Vanický z 221. letky v souvislosti se zájmem o náš již legendární stroj uvedl: „Nejen naše posádky, ale i posádky ostatních armád přínos tohoto stroje oceňují, když vidí, jaké má tento letoun výkony, obratnost a čeho jsme s ním schopni dosahovat."

Nezanedbatelným faktem byla i skvělá příprava našeho pozemního personálu, včetně nadprůměrné jazykové vybavenosti. Anglický jazyk byl každodenní součástí a nedělal problémy nikomu, což bylo vysoce hodnoceno i ze strany instruktorů. Organizace cvičení tohoto rozsahu, kdy je třeba zajistit vše od ubytování, po stravu, pohonné hmoty a dílenské zázemí, vyžaduje nejen bezchybnou koordinaci, ale i nadprůměrné schopnosti vzhledem k naší nadprůměrné účasti.

Autor: Michal Voska

Fotogalerie