Na vrtulníkovou základnu zavítali novodobí váleční veteráni, aby zakončili Běh pro válečné veterány

spolecna_v_hangaru.jpg
  • 7.6.2019
  • Stepanka Trileta

Na 22. základně vrtulníkového letectva Biskajská se ve čtvrtek 6. června 2019 sešli novodobí váleční veteráni a příslušníci základny, aby zde společně symbolicky zakončili akci s názvem „BĚH PRO VÁLEČNÉ VETERÁNY“.

Ve dnech 2. až 5. června 2019 organizovali příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva akci Běh pro válečné veterány jako vyjádření hlubokého respektu těm, kteří neváhali bojovat za svobodu našeho národa doma i v zahraničí. Symbolem akce se stalo srdce ve tvaru připomínající plátek makového květu - srdce jako symbol rozhodnutí mladých mužů a žen, kteří se dobrovolně rozhodli opustit své rodiny, aby se mohli do vlasti vrátit bojovat proti okupační moci. "Cílem akce je oslovit hlavně občany České republiky a připomenout statečnost válečných veteránů, předchůdců i novodobých vojáků. Chtěli jsme i v tomto roce navázat na loňský ročník a vytvořit tak dlouholetou tradici," říká jeden z organizátorů. 

Symbolickým zakončením akce Běh pro válečné veterány bylo setkání běžců s některými z nich a s jejich rodinami na 22. základně vrtulníkového letectva ve čtvrtek 6. června 2019. Pozvání přijal ředitel odboru péče o válečné veterány plukovník Eduard Stehlík. Dalšími, kteří nás přijeli navštívit byli Lukáš Hirka s rodinou, který byl v roce 2012 těžce zraněn při raketovém útoku na základnu Shank v Afghánistánu, Roman Macharáček, bývalý příslušník 601. skupiny speciálních sil s rodinou, dále rodiny tříčlenné posádky vrtulníku Mi-17, který tragicky havaroval na území Bosny v říjnu roku 1998. Přítomen byl také pan Tomáš Sláma, který jménem spolku Československý legionář předal květ vlčího máku, jako symbol všech válečných veteránů, příslušníkovi vrtulníkové základny nprap. P. E., který je autorem akce Běh pro válečné veterány. Květ byl předán v rámci projektu Hold veteránům za mimořádný přínos v oblasti péče o válečné veterány a byl věnován britským spolkem British Royal Legion. „Běh pro válečné veterány je fantastický nápad a jsem velmi rád, že tradice pokračuje. Není to obvyklé a já si velmi vážím příslušníků 22. základny vrtulníkového letectva za tuto akci a za to, že se takto starají o veterány.“ Zhodnotil akci plukovník Eduard Stehlík.

Hosté se během své návštěvy seznámili s historií letiště Náměšť, měli také možnost si prohlédnout leteckou techniku, výzbroj a výstroj našich pilotů a předsunutých leteckých návodčích. U příležitosti setkání s válečnými veterány byla v hangáru instalována výstava In memoriam.  Autorem je právě plukovník Eduard Stehlík a zahrnuje období od roku 1990, kdy se tehdy ještě Československá armáda spolu s armádami západního světa účastnila své první zahraniční mise v Perském zálivu, a končí 8. červencem 2014.

Fotogalerie