Náčelník generálního štábu ocenil práci pilotů a leteckých návodčích

img_7002.jpg
  • 14.9.2021
  • Jindřiška Budiková

Více jak 300 nalétaných letových hodin, 135 letů a téměř 550 navedení mají za sebou letečtí návodčí tzv. JTAC (Joint Terminal Attack Controller). Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE se překlopilo do své druhé poloviny. Vrtulníkovou základnu u Náměště nad Oslavou navštívil i náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata a velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Mikulenka.

V rámci prezentačního dne byla sedmdesátka návštěvníků seznámena s veškerými schopnostmi 22. základny vrtulníkového letectva. Konkrétní ukázka výcviku předsunutých návodčích byla zorganizována na výcvikové ploše nedaleko základny. „Rozehráli jsme situaci, při které příslušníci z jednotky leteckých návodčích seskočili padákem z vrtulníku Mi 171Š, zároveň další část skupina vojáků této jednotky slanila pomocí FASTROPE a následně zaútočila na cílový objekt. Další JTAC koordinoval blízkou vzdušnou podporu. Pozemní jednotky podpořil letoun JAS-39 Gripen a bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper,“ upřesnil simulovanou rozehru velitel jednotky. Současně dodal, že přítomní mohli sledovat i dvě obrazovky, na kterých viděli situaci z perspektivy letounů Reaper i Gripen.

Ukázky se zúčastnili přední představitelé velení Armády České republiky, zástupci cvičících národů a velitelé zúčastněných útvarů AČR. Náčelník generálního štábu armádní generál Aleš Opata ocenil práci českých vojáků a dlouhodobou součinnost s mezinárodními partnery.  Působení českých JTAC a pilotů podle něj plně odpovídá aliančním standardům. AMPLE STRIKE dokazuje, že jsme v NATO rovnocennými partnery.

I přes přísná opatření proti šíření COVID-19 se cvičení účastní 9 národů. 14 týmů předsunutých leteckých návodčí podporuje 11 typů letadel včetně bezpilotního prostředku MQ-9. Celkový počet českých vojáků je na 400, zahraničních více než 150. Ředitel AMPLE STRIKE plukovník Aleš Cápal je s průběhem cvičení spokojen: „Spolupráce se zúčastněnými národy je bezvadná ve všech oblastech a navíc nám letos přeje počasí.“

Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE 2021 se koná od 30. srpna do 19. září. Kromě AČR se ho účastní vojáci z Francie, Maďarska, Německa, Nizozemska, Polska, USA, Slovenska a Velké Británie. Cílem cvičení je sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s posádkami letounů i vrtulníků a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí a procvičení úkolů blízké vzdušné podpory. 

Koná se ve výcvikovém prostoru Boletice, v posádce Bechyně, na letištích Náměšť nad Oslavou, Čáslav a Pardubice. Z letecké techniky se kromě českých vrtulníků Mi-24 a Mi-171, letounů   Jas-39 Gripen a L-159 ALCA účastní německé letouny Learjet a PC-9, nizozemský L-39C a maďarské JAS-39. Spojené státy podporují cvičení stíhačkami F-15, tankery KC-135 a bezpilotním letounem MQ-9 Reaper.

Fotogalerie