Náměšťská čtyřiadvacítka v kamufláži Alien Tiger budí stále pozornost. V Řecku ji alianční tygří letky ocenily již podruhé

1.jpg
  • 14.6.2022
  • Stepanka Trileta

Ve dnech 9. až 20. května 2022 se na řecké vojenské základně v Araxos konalo mezinárodní cvičení aliančních letek sdružených do Asociace tygřích letek. V Řecku se toto setkání uskutečnilo vůbec poprvé. Tygří letky se od založení slétávají každý rok, aby společně procvičily způsoby leteckého boje, vyměnily si zkušenosti či otestovaly stroje svých kolegů.

Spojenci si v minulém roce připomněli již šedesát let od vzniku této významné organizace. Ta sdružuje letecké jednotky z aliančních zemí, které mají ve znaku tygra nebo jinou kočkovitou šelmu, a které každý rok společně cvičí. Z malé akce se postupem času stalo jedním z největších leteckých cvičení na evropském kontinentu. Českou armádu zastupují vrtulníkáři z Náměště a stíhači z Čáslavi. V současnosti má Asociace tygřích letek 23 řádných členů, mezi něž se řadí 221. náměšťská tygří letka a 211. čáslavská taktická letka. Existuje i takzvané čestné členství v této Asociaci, a to až pro dalších 10 letek a jedna letka může být přizvána takzvaně na zkoušku.

Leteckého cvičení v Řecku se účastnilo na tisíc vojáků z dvanácti států Aliance s 60 kusy letecké techniky. Vzhledem k nasazení JAS-39 v Litvě se stíhači z 211. tygří letky z Čáslavi bohužel nemohli zúčastnit. České vzdušné síly tedy reprezentovali pouze piloti náměšťské 221. vrtulníkové letky se dvěma vrtulníky Mi-24/35, která byla zároveň jedinou vrtulníkovou letkou letošního ročníku. Opět se představil vrtulník s trupovým číslem 3366 s označením Alien Tiger 2, který v podobné kamufláži získal v roce 2016 ocenění za nejlepší tygří nástřik. I letos byla tato pozměněná kamufláž natolik atraktivní, že ji přítomní vyhodnotili jako druhou nejlepší této sezóny. Navíc, náměšťští tygři urvali nejcennější kov v tzv. Tiger Games, které jsou součástí programu NTM. Jde o sportovní klání tygřích letek, tentokrát ve čtyřech netradičních sportovních disciplínách.

Kombinované letecké operace, létání v nestandardních podmínkách, nácviky operačních a taktických postupů nebo zdokonalení pilotů a techniků ve standardních operačních postupech NATO při činnosti mezinárodní smíšené jednotky byly hlavní úkoly, na které bylo cvičení NATO TIGER MEET zaměřeno. „Posádky 221. vrtulníkové letky plnily široké spektrum úkolů. Jednalo se například o úkoly blízké vzdušné podpory, kde ve spolupráci s řeckými a americkými předsunutými leteckými návodčími , tzv. JTAC, působily proti vytipovaným pozemním cílům. Naše vrtulníky také přepravovaly vojáky speciálních jednotek, operovaly s domácími vrtulníky AH-64 Apache a CH-47 Chinook a procvičovaly taktiku proti vzdušnému napadení od protivníka, které představovaly stíhací letouny.“ Sdělil velitel 221. vrtulníkové letky pplk. gšt. Miroslav Šajban. Jedním dechem ale dodává: „Pro naše vrtulníky Mi-24/35 byla zřejmě jejich účast na NTM 2022 zároveň derniérou, vzhledem k plánovanému přezbrojení na novou leteckou techniku. Nejen proto zde vzbuzují zaslouženou pozornost.“ Dodal podplukovník Šajban.

Foto: Petr Soukop, 221. vrtulníková letka, Uli Metternich, Katsuhiko Tokunaga

1.jpg

Fotogalerie