Naši vrtulníkáři zdolali štafetový závod s názvem Od Tatier k Dunaju 2019

img-20190818-wa0005.jpg
  • 10.9.2019
  • Stepanka Trileta

 „V sobotu ráno z Tater běžím a v neděli odpoledne v Dunaji ležím.“

Ve dnech 17. a 18. srpna 2019 se konal již sedmý ročník nejdelšího běžeckého štafetového závodu na Slovensku. Letos se Slovenskou republiku z horského centra Jasná v Nízkých Tatrách do centra Bratislavy snažilo co nejrychleji přeběhnout 210 štafet, mezi nimiž byl i reprezentační tým 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Trasa měřila celkem 345 km a byla rozdělena na 36 úseků po cca 10 km. V kategorii All 9-12 tak na každého člena týmu vycházely minimálně tři běžecké úseky.  Prakticky to pak vypadalo tak, že např. běžec č. 1 si odběhl první úsek, pak několik hodin čekal při přesunech v dodávce a následně nastoupil na 13tý úsek a po dalším několikahodinovém čekání při přesunech na 25tý úsek. Běh a přesuny probíhaly NON-STOP v závodním tempu, nebylo tak dostatek času na řádný odpočinek.

Naše dvanáctičlenná štafeta s číslem 165 a názvem „Vrtulníkáři“ se účastnila tohoto čím dál populárnějšího závodu poprvé a v silné konkurenci se neztratila. Ba naopak. Po opatrném začátku se podařilo našim běžcům zabrat a poměrně vyrovnanými výkony se ustálit v průběžném pořadí na hranici první desítky. Dokonce chvíli atakovali místo osmé, ale v závěrečných úsecích se jim nakonec vzdálilo. Letošní ročník totiž poznamenalo nádherné letní počasí, které sice nočním běžcům a rekreantům u vody velmi vyhovovalo, ale závodníkům na táhlých asfaltových úsecích podél nábřeží Dunaje již nikoliv. Přímé slunko, ani kousek stínu a teploty kolem 31 °C ve stínu přiváděly finišmany na pokraj vyčerpání. Místo deváté ovšem Vrtulníkáři již nepustili. Mezi firemními štafetami dokonce dosáhli na velmi pěkné čtvrté místo.

Vrtulníkáři závod nakonec absolvovali za 27 hodin 3 minuty a 55 sekund v průměrném běžeckém tempu 4:42 min./km. Toto tempo odpovídá rychlosti 12,8 km/hod. Při Cooperově testu (běh na dvanáct minut), který je součástí tělesného přezkoušení vojáků z povolání, by tak naši běžci dosáhli výsledku 2.553 m a to 135x za sebou.

Umístění (více na www.odtatierkdunaju.sk):

Kategorie All 9-12 (166 týmů):                  9. místo

Kategorie firemní štafety (69 týmů):       4. místo

Celkové umístění (210 týmů):                    12. místo

Autor článku: kapitán Jan Moudrý

Fotogalerie