Nejvýznamnějším cvičením vrtulníkového letectva bude letos na území České republiky DARK BLADE 2019

1.znak_cviceni_dark_blade_2019.jpg
  • 17.1.2019
  • Zuzana Špačková

Ve dnech 15. až 17. ledna se na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou uskutečnila hlavní plánovací konference ke cvičení Dark Blade 2019 (DB19). Konference se zúčastnilo téměř šest desítek zástupců z řad Armády ČR, aliančních a partnerských zemí. Během třídenní konference byl pečlivě diskutován plán letecké i pozemní části cvičení, podmínky logistického zabezpečení a další nezbytné záležitosti k zajištění hladkého průběhu cvičení.

Třítýdenní cvičení má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem, především se zaměřením na plánování misí COMAO (Composite Air Operations). Předpokladem pro úspěšné provádění mnohonárodních vrtulníkových operací je použití společných standardních operačních postupů vytvořených Evropskou obrannou agenturou v rámci výcvikového programu. Na to, aby i cvičení proběhlo v souladu s těmito postupy, bude dohlížet mezinárodní tým instruktorů a poradců z agentury.

Kromě misí COMAO budou mít jednotlivé národy možnost provádět specifický výcvik dle svých požadavků. Budou prováděny například transportní lety s  nákladem v podvěsu, slaňování, jeřábování, nácviky únikových manévrů vrtulníku proti útočícímu stíhači a lety s brýlemi pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles)Jakýmsi bonusem bude možnost ostré střelby z vrtulníku.

Realizaci mezinárodního cvičení Dark Blade 2019 schválila Vláda ČR na základě usnesení číslo 817 ze dne 3. prosince 2018 a proběhne ve dnech 9.května 2019 až 3.června 2019. Cvičení je plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil. Komplexní logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny složky Armády ČR.

Hlavním operačním prostorem pro toto cvičení se stane 22. základna vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou a její přilehlé prostory, ale počítá se i s využitím dalších prostorů jako například vojenské újezdy Boletice, Libavá, Březina a letiště Prostějov, Pardubice a Bechyně. Do cvičení se zapojí vybrané jednotky pozemních a speciálních sil s technikou a budou tak mít jedinečnou možnost výcviku s vrtulníky, se kterými se dosud nesetkaly.

„Naše vrtulníková základna má se cvičením podobného rozsahu zkušenosti, vzhledem ke každoročnímu pořádání cvičení Ample Strike pro předsunuté letecké návodčí. V případě cvičení Dark Blade 2019 jsme ve fázi plánování, kdy se se svým týmem zaměřujeme na specifika cvičení,“ říká velitel vrtulníkové základny a současně ředitel cvičení Dark Blade 2019 plukovník Miroslav Svoboda a dodává: “Máme zájem pokračovat v podobném duchu předchozích cvičení pořádaných pod Evropskou obrannou agenturou, což pro nás znamená především zvýšené nároky na interoperabilitu všech cvičících jednotek. Chceme zajistit dostatečnou rozmanitost misí, chceme se soustředit na taktiku a ověření EDA HEP procedur při plánování a provádění misí a také bychom se rádi zaměřili na COMAO operace prováděné v nočních hodinách. Jsem přesvědčen, že Dark Blade 2019 bude pro účastníky cvičení přínosem v oblasti možného společného působení v operacích.“

Třináctý ročník cvičení, které je zaměřeno na speciální výcvik posádek vrtulníků, je organizovaný pod záštitou Evropské obranné agentury  (European Defence Agency, EDA) v rámci partnerského programu Helicopter Exercise Programme (HEP). Navazuje na úspěšné cvičení Hot Blade, Italien Blade, Cold Blade, Black Blade nebo Fire Blade. Konkrétní počty letecké techniky a celkové počty účastníků cvičení budou upřesněny na závěrečné plánovací konferenci, která se uskuteční v měsíci březnu.

Text a foto: tiskové středisko Dark Blade 2019

Fotogalerie