Nová technika i zkušenosti – nejen cizinci chválili přínos Ample Striku

letecti_navodci_2_m2.jpg
  • 19.9.2021
  • Jindřiška Budiková

Poslední zahraniční letadla se z vrtulníkové základny u Náměště nad Oslavou rozletěla do svých domovů. Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE tak v neděli 19. září oficiálně ukončilo svůj 8. ročník.

Hlavním cílem cvičení i v letošním ročníku bylo sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s posádkami letadel a veliteli pozemních jednotek v mezinárodním prostředí. „14 týmů JTAC (Joint Terminal Attack Controller) z 9 členských států NATO v průběhu cvičení provedlo celkem 889 navedení letadel na cíl. Posádky více než 20 letounů a vrtulníků strávily ve vzdušném prostoru České republiky v součtu 450 hodin,“ upřesnil celkové počty náčelník skupiny AIROPS, kapitán J.H.

Největšího leteckého cvičení se zúčastnilo více než 150 příslušníků aliančních armád, celkem na 600 vojáků. Cvičilo se v prostorech letiště Náměšť nad Oslavou, Čáslav, Pardubice, ve výcvikovém prostoru Boletice a v posádce Bechyně. „Velmi nás potěšilo, že jsme se mohli zúčastnit. Dynamické scénáře byly skvěle připraveny, k navádění jsme využívali celou řadu prostředků, se kterými běžně nepracujeme,“ zhodnotil letošní ročník cvičení nizozemský instruktor. Velmi pochvalně se vyjádřil také k úrovni vycvičenosti českých pilotů vrtulníků Mi-24 Hind a letounů JAS-39 Gripen.

Právě tato dvě letadla reprezentovala vzdušné síly Armády České republiky, doplňovali je ještě Mi-171 Hip a  L-159 Alca. Do cvičení se také intenzivně zapojily maďarské letouny JAS-39 Gripen, nizozemský L-39C Albatros, německé cvičné stroje Learjet LJ-35 a Pilatus PC‑9. Texaská národní garda přispěla unikátním bezpilotním letounem MQ-9 Reaper, který působil z území České republiky vůbec poprvé.

Svoji premiéru na cvičení AMPLE STRIKE zažili také američtí piloti stíhaček F-15 E Strike Eagle. Kromě operací blízké vzdušné podpory CAS (Close Air Support) prováděli tankování za letu ve spolupráci s americkými KC-135 Stratotanker. F-15 vzlétaly z britské základny RAF v Lakenheath a tankovaly v prostoru nad Českými Budějovicemi.

Podle slov plukovníka Aleše Cápala dostál 8. ročník cvičení AMPLE STRIKE svému skvělému jménu: „S průběhem cvičení i jeho výsledky jsem spokojen, 51 leteckých návodčí dostalo možnost udržet si či získat platnou kvalifikaci v souladu s aliančními standardy. Jsem nadšen týmovým duchem cvičení, zápalem pro létání a vysokou profesionalitou všech, které jsem mohl během cvičení sledovat.“

Mezinárodní letecké cvičení AMPLE STRIKE v Náměšti nad Oslavou a cvičení pozemních sil CZECH LION na Libavé jsou zastřešeny celoarmádním cvičením ODOLNÉ ČESKO. Vojáci mají za úkol bránit společné území proti simulovanému nepříteli.

Fotogalerie