Od tragické havárie bitevního vrtulníku Mi-24 u Slatinic uplynulo 20 let

5_slatinice.jpg
  • 19.11.2018
  • Monika Sochová

V pátek 9. listopadu 2018 si příslušníci 221. vrtulníkové letky z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou připomněli výročí tragické nehody kolegů z tehdejší 331. letky bitevních vrtulníků. Při havárii bitevního vrtulníku Mi-24 dne 10. listopadu 1998 zahynula celá čtyřčlenná posádka.

Vrtulník Mi-24V se vracel z leteckého dne, který se konal v Irsku zpět na 33. základnu vrtulníkového letectva do Přerova. Ve tmě a silné oblačnosti letěl stroj místo v nízké výšce na dohled terénu ve výšce 2000 metrů pouze podle přístrojů. Kolem 17 hodiny ohlásila posádka problémy s řízením, vysadil umělý horizont. Krátce poté se stroj v ostré spirále zřítil do lesa poblíž Slatinic. Posádka se zřejmě snažila vyskočit, na místě byly nalezeny dva částečně otevřené padáky. V době pádu se vrtulník pohyboval nezvykle vysokou rychlostí přesahující 400 km/hod. Při pádu zahynuli všichni. Protože se nedochovala černá skříňka ani magnetofonový záznam, nebude přesná příčina havárie zřejmě nikdy objasněna. Posádka stačila oznámit pouze problémy s řízením v době, kdy byla v nízké oblačnosti nad střelnicí

Smutnou událost tak dnes na svahu kopce Velký Kosíř připomíná pomníček, který je vzpomínkou na elitní letce podplukovníka Vladimíra Chromého, podplukovníka Pavla Hurčíka, kapitána Marka Jözsi a praporčíka Petra Cihláře.

U památníku uctili památku svých kolegů příslušníci 221. vrtulníkové letky za účasti rodiny obětí a zástupců obce položením květinových darů. Celý pietní akt byl ukončen symbolickou minutou ticha.

Fotogalerie