OHLÉDNUTÍ ZA CVIČENÍM MOUNTAIN FLIGHT 2018

1_mf_camile_deschamp.jpg
  • 3.7.2018
  • Monika Sochová

Minulý pátek 29. června se naši vrtulníkáři vrátili ze cvičení MOUNTAIN FLIGHT 2018, které probíhalo v horském výcvikovém středisku Sainte Leocadie ve východní části francouzských Pyrenejí.

 „V rámci cvičení bylo nově vycvičeno pro létání ve vysokohorském terénu pět pilotů, dva palubní střelci a palubní technici. U všech účastníků cvičení je viditelný značný posun dopředu a to zejména díky velice pozitivnímu přístupu k plněným úkolům. Neméně důležitým prvkem byla i technická část jednotky, která zabezpečovala přípravu letecké techniky. Podmínky pro létání, které poskytuje prostředí francouzského výcvikového střediska, umožňují provádění velice efektivního leteckého výcviku a lze je jen obtížně nasimulovat v prostředí České Republiky“, dodal k výcviku major Ladislav Zajíček. 

Středisko Sainte Leocadie bylo založeno jako součást letecké školy francouzské armády (EALAT) již v roce 1960. V současné době je využíváno nejen piloty francouzské armády, ale pro svoji polohu je rovněž vyhledávané i vrtulníkovými letkami z Belgie, Velké Británie, Nizozemí a Německa. Jeho členité okolí s horskými masivy a hlubokými údolími umožňuje pilotům provádět náročný a důležitý výcvik v létání v horských oblastech, který je nezbytnou součástí přípravy k nasazení do zahraničních operací. Vrcholy ve výcvikových prostorech dosahují téměř 3000 m n. m. Samotné letiště s travnatou vzletovou a přistávací dráhou se nachází na náhorní plošině ve výšce 1320 m n. m.

Fotogalerie