Piloti z Náměště trénují v Belgii

05.jpg
  • 25.5.2015
  • Jana Skřivánková

Sjednocení způsobu plánování a letového výcviku osádek vrtulníků při provádění společných misí v mezinárodním prostředí. Tak přesně zní téma úkolu dvou bitevních vrtulníků Mi-24 a jednoho víceúčelového vrtulníku Mi-171š s osádkami z 22. základny vrtulníkového letectva, které v tomto týdnu působí na letecké základně Beavechain v Belgii.

V dubnu v rámci cvičení South Plains hostila belgickou jednotku se třemi víceúčelovými vrtulníky A-109 vrtulníková základna v Náměšti. V rámci týdenního taktického cvičení letových osádek (Tactical Helicopter Procedures Update) je nyní 27 členný tým z 221. vrtulníkové letky hostem na letecké základně v Belgickém království.

Cíl výcviku v Belgii je téměř stejný jako v České republice - procvičit společné plánování misí a reálnou letovou činnost, se zaměřením na provádění letů v malých výškách, skupinové lety a přímou leteckou podporu (CAS – Close Air Support) v rámci společných misí (COMAO – Composite Air Operation). Zatímco v České republice doplnily výcvik letecké střelby, v Belgickém království byla specialitou soutěž v letových a navigačních dovednostech mezi posádkami belgických, francouzských, německých a českých vrtulníků. "Jak naše posádky obstály se, ale dozvíme při závěrečném vyhodnocení cvičení, v rámci rozboru letových dnů 25. května," dodává velitel 221. vrtulníkové letky a účastník cvičení v Belgii, podplukovník Martin Janďourek.

V průběhu letošního roku se personál 22. základny vrtulníkového letectva bude ještě účastnit obdobně zaměřených zahraničních cvičení v Itálii, Francii, Španělsku a Polsku.

Text: kpt. Ing. Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 22.zVrL

Foto: účastníci cvičení

Fotogalerie