POKOS OPĚT NA VYSOČINĚ

12_zs_predin_nejhezci_obrazky.jpg
  • 25.3.2019
  • Monika Sochová

Projekt POKOS letos v březnu opět zamířil na Vysočinu. Zástupci Ministerstva obrany společně s příslušníky 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou navštívili postupně dvě školy v regionu – ve čtvrtek 21. března ZŠ v Želetavě , a v pátek 22. března ZŠ v Předíně.

Pro žáky druhého stupně byly připraveny poutavé prezentace o armádě, seznámení s 22. vrtulníkovou základnou a jejími úkoly, technikou a lokalitou. Žáci se také dověděli zajímavosti o fungování armády v zahraničních misích, o kterých poutavě vyprávěl válečný veterán Ivan Vorel. Nejvíce však upoutaly pozornost ukázky zbraní, výstroj pilota a palubního střelce. Piloti dětem vysvětlili rozdíly mezi vrtulníkem Mi-24 a Mi-171Š. Klukům často odpovídali na dotazy, jak se stát pilotem. Palubní střelec trpělivě odpovídali na všechny otázky dětí ohledně jejich práce např. slaňování z vrtulníku. Příslušníci strážní roty seznámili děti s výstrojí, výzbrojí, které pří výkonu svého povolání používají. Kluci i holky si mohli zkusit helmy pilota, palubního střelce a taktické vesty.

Zdravotnická příprava

Děti také čekala přednáška ze zdravovědy. Zdravotnickou přípravu vedli příslušníci hasičské jednotky, na cvičné resuscitační figuríně předvedli všechny základy, které mají být provedeny při záchraně života. Děti si také zopakovaly jak se zachovat při tepenném krvácení, zkusily si masáž srdce na figuríně. „Hodně mě zaujal  Heimlichův hmat, který se používá při dušení. Viděl jsem to jen ve filmu a jsem rád, že teď vím, jak se to správně dělá, možná to někdy v běžném životě budu potřebovat,“ uvedl žák šestého ročníku.

Dravci v ZŠ Předín

Na základní škole v Předíně měly děti možnost se úplně poprvé v rámci projektu POKOS, seznámit s pracovníky biologické ochrany, kteří na ukázku přivezli dva dravce sokola stěhovavého a káně rudochvosté.  Dravci se na vrtulníkové základně používají k plašení  ptactva a drobné zvěře, aby se zabránilo jejich střetu s letounem. „Jsem opravdu nadšená, že jsem si mohla prohlednout káně tak zblízka a ještě ho mít na ruce. To mi doma neuvěří,“ uvedla žačka devátého ročníku.

Aby školáci z prvního stupně nebyli o nic ochuzeni, mohli se zapojit kreslením obrázků s vojenskou tématikou. Vojáci z naší základny poté  vybrali deset nejhezčích obrázků a oceněným autorům pogratulovali a předali drobné dárečky v rámci akce POKOS.

Fotogalerie