Poprvé na náměšťské základně přistál letoun C-17 Globemaster

odlet_c-17_1.jpg
  • 17.6.2018
  • Monika Sochová

V sobotu 16. června 2018 přistál vůbec poprvé v odpoledních hodinách na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou transportní letoun C-17 Globemaster, který zde zůstal až do neděle 17. června. V rámci českoamerického cvičení Sky Avenger, které v těchto dnech probíhá na základně v Čáslavi, si na náměšťské základně mohli vrtulníkáři poprvé vyzkoušet nakládku transportního vrtulníku Mi -171Š do letounu C-17.

„Účelem celého nácviku je získání zkušenosti našeho technického personálu se  správným naložením a přepravou našich vrtulníku na dlouhé tratě v aliančních nákladních letounech a také ověření kompatibility vrtulníku Mi-171Š s nákladovým prostorem letounu C-17,“ uvedl plukovník Miroslav Svoboda.

Čtyřmotorový těžký strategický transportní letoun pro dlouhé tratě C-17 je nejflexibilnějším dopravním letadlem ve stavu U. S: Air Force. Je maximálně efektivní zejména při dopravě bojových jednotek do těsné blízkosti potenciální bitevní zóny. Letadlo je obsluhováno tříčlennou posádkou (pilot, kopilot a šéf nákladu). Náklad, jako např. vojenská vozidla nebo palety, je nakládán na palubu rozměrnými nákladovými vraty v ocasní části trupu. C-17 může přepravovat jakoukoliv vzduchem dopravitelnou bojovou techniku nadměrné velikosti.

 „Armáda má zkušenost s přepravou našich vrtulníku v transportních letounech Antonov An-124 Ruslan. V současné době si prověřujeme schopnost přepravy vrtulníku Mi-17Š v letounu C-17, se kterou nemáme zkušenost, proto se tohoto nácviku účastní co největší počet technického personálu. Vrtulník musí být pro transport specificky připraven, dochází k odsátí paliva z důvodu snížení hmotnosti a také z hlediska bezpečnosti. Dále demontáž listů z nosného  rotoru a vyrovnávací vrtulky. K bezpečnému nasunutí vrtulníku do trupu letounu slouží nájezdové rampy. Každá taková nakládka se neobejde bez drobných problému, ale díky schopností našich lidí a amerického personálu se podařilo vrtulník bez problémů naložit,“ dodal na závěr hlavní inženýr 22. základny vrtulníkového letectva podplukovník Milan Obr.

Fotogalerie