Před sedmdesáti pěti lety byl nad lamanšským průlivem sestřelen nejmladší československý pilot Royal Air Force Jaroslav Hloužek

svoboda_u_pomniku.jpg
  • 18.11.2017
  • Stepanka Trileta

V sobotu 18. listopadu 2017 uplynulo sedmdesát pět let, co ve vlnách lamanšského průlivu zahynul rodák z Jackova na Třebíčsku Jaroslav Hloužek. Tento stíhač z 313. perutě je považován za nejmladšího československého pilota druhé světové války ve službách britského královského letectva.

Zástupce velitele 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Miroslav Svoboda položil jménem všech příslušníků náměšťské vrtulníkové základny kytici u pomníku obětí válek v Jackově a věnoval Jaroslavu Hloužkovi tichou vzpomínku.

Život a smrt Jaroslava Hloužka

Jaroslav Hloužek se narodil 27. května 1920 v Jackově. V únoru 1937 se dobrovolně přihlásil do letecké školy v Brně. Po ukončení výcviku nastoupil vojenskou službu u 2. leteckého pluku v Olomouci, kde se připravoval na zabezpečení obrany republiky. Místo boje se dočkal kapitulace a okupace. S tím se nesmířil, a proto 9. srpna 1939 odjel do Ostravy, odtud přešel do Polska, kde se přihlásil do československého vojska v Krakově. Z Polska byl odeslán přes Rumunsko, Turecko, Řecko a Alžír do Francie. Po kapitulaci Francie odplul do Anglie, kde byl školen ve výcvikovém středisku RAF. Jako pilot stíhač byl zařazen k 313. československé peruti. I přes svůj nízký věk byl velmi odvážný. Zúčastnil se mnoha operačních letů, v nichž chránil území Anglie, přepadal nepřátelské objekty a letiště. Dne 30. dubna 1942 sestřelil svůj první nepřátelský letoun FW-190. Za soustavné dosahování velmi dobrých výsledků byl dne 1. června 1942 povýšen do hodnosti rotmistra. V sobotu 18. listopadu 1942 odstartoval rotmistr Jaroslav Hloužek svůj poslední let. Z letu, jehož cílem byla operační činnost nad severní Francií, se již nevrátil. Zahynul po útoku v Bretani, když se po zásahu a zranění pokusil o návrat do Anglie a zřítil se do moře. Hrobem Jaroslava Hloužka jsou vody průlivu La Manche. Jeho jméno je vzpomenuto na panelu 74 v památníku letců v Runnymede. Ke dni 1. února 1947 byl rotmistr letectva v záloze Jaroslav Hloužek jmenován in memoriam poručíkem letectva v záloze a v roce 1989 byl povýšen do hodnosti plukovníka letectva ve výslužbě in memoriam.

Čest jeho památce!

Fotogalerie