Prezident Petr Pavel zavítal na vrtulníkovou základnu a proletěl se dosluhujícím bitevníkem Mi-24/35

obrazek_whatsapp_2023-09-28_v_08.33.31.jpg
  • 28.9.2023
  • Jindřiška Budiková

Ve středu 27. září 2023 navštívil 22. základnu vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou prezident republiky Petr Pavel. Na letecké základně přivítal hlavu státu velitel Vzdušných sil Armády České republiky generálmajor Petr Čepelka a velení základny. Prezidentu Petru Pavlovi byly představeny nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-Y Venom, které základna obdržela v letošními létě.

Protože se jednalo o první návštěvu Petra Pavla na letecké základně Armády České republiky v jeho nové roli, tak velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Čepelka seznámil prezidenta se strukturou a úkoly vzdušných sil. Prezident dostal rovněž briefing od velitele základny brigádního generála Rudolfa Straky o struktuře, úkolech základny a zejména o dodávkách nové letecké techniky.

Prezident si nové vrtulníky Venom a Viper prohlédl na statické ukázce, kde mu piloti těchto nových vrtulníků důkladně vysvětlili systémy a možnosti strojů. Dynamickou ukázku předvedla dvojice vrtulníků Mi-24/35 a Mi-171 v podání náměšťských display pilotů. Jako rozloučení s dosluhujícími vrtulníky řady Mi-24 byla prezidentovi nabídnuta možnost se v jednom z nich proletět, kterou velmi rád přijal.

Prezident obdržel z rukou velitele základny brigádního generála Rudolfa Straky a vrchního praporčíka nadpraporčíka Pavla Eigla za vrtulníkovou základnu osobní dárek v podobě nože. Nůž byl vyroben na zakázku tak, aby vyjadřoval zkušenosti a osobnost obdarovaného a byl vzpomínkou na 22. základnu vrtulníkového letectva. Tvar ostří je volně inspirován listem nosného rotoru bitevníku AH-1Z Viper, leštěná rukojeť je vyrobena z žíhaného jádra švestky a pojištěna 5 dutými čepy z trubek hydrauliky podvozku Mi-24V trupového čísla 7353 tvz. Modrého tygra, vítěze ze 41. Tiger Meetu. Pouzdro s vytlačovaným motivem je inspirováno vlajkou nejvyššího velitele, je ručně šité ze silné hověziny, probarveno mořidly a za tepla napouštěno oleji na kůži a včelím voskem.  

„Moc děkuji za informativní briefing, skvělou atmosféru, ukázky nové techniky a jedno z posledních svezení v Mi-24/35“, shrnul prezident Petr Pavel.

Fotogalerie