Přílet belgických A-109 na cvičení MORAVIAN GRIFFON 2018

prilet_a-109_33.jpg
  • 19.3.2018
  • Monika Sochová

Dnes 19. března v odpoledních hodinách přiletěly na 22. základnu vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou tři belgické stroje Agusta A109, z důvodu začínajícího cvičení MORAVIAN GRIFFON 2018.

Cvičení je zaměřeno na létání s využitím prostředků pro noční vidění, provádění letů v malých výškách, přímou leteckou podporu pozemních vojsk, létání v horském prostředí a společné mise takzvané COMAO (Composite Air Operation).

„V prvních dnech budeme společně absolvovat školení, seznamovací lety a ladit plánování jednotlivých misí. Poprvé se celého cvičení první týden zúčastní 102. průzkumný prapor z Prostějova a druhý týden 15. ženijní pluk z Bechyně. Čekají nás společné mise a zároveň se pozemní personál seznámí s leteckou technikou“, dodal velitel 221. vrtulníkové letky podplukovník Petr Slíva.

Spolupráce českých a belgických vrtulníkářů začala před lety, kdy ještě fungovala vrtulníková základna v Přerově. Po několikaleté odmlce, která byla obnovena v roce 2014, létají pravidelně čeští letci cvičit do Belgie a belgičtí zase do Česka. Výměny probíhají v rámci aliančního programu výměny letek (NATO Squadron Exchange).

Fotogalerie