Připomínka 123. výročí narození čsl. Prezidenta armádního generála Ludvíka Svobody

0_uvodni_foto.jpg
  • 24.11.2018
  • Monika Sochová

Mlhavá sobota 24. listopadu 2018 se stala dnem pietního shromáždění v Hroznatíně v okrese Třebíč k 123. výročí narození armádního generála Ludvíka Svobody. Tento pietní akt probíhá každý rok a vždy se ho účastní stovky lidí z celé ČR i ze zahraničí. Vzpomínková akce začala českou a slovenskou státní hymnou. Zástupci armády, Ministerstva obrany, spřáteleného slovenského města Svidník, pozůstalých významných osobností, spolků a sdružení v průvodu pokládali věnce a kytice k pamětnímu kameni.

Hlavní projev přednesl velitel 22.základny vrtulníkového letectva plukovník Miroslav Svoboda , který  ve svém projevu zmínil: V těchto dnech si připomínáme 123.výročí narozenin  armádního generála Ludvíka Svobody. Ludvík Svoboda byl významný československý generál a politik. Zúčastnil se, jako československý legionář, bitvy u Zborova, Bachmače i bojů na Transsibiřské magistrále. Do vlasti se vrátil v hodnosti kapitána. Během druhé světové války vedl 1. československý armádní sbor na východní frontě. Zúčastnil slavné bitvy u Sokolova, osvobozoval Kyjev a další místa na Ukrajině. Řada jeho příbuzných včetně syna Miroslava skončilo na nacistickém popravišti. Po celý svůj život se nezpronevěřil ani na chvíli své legionářské přísaze a vlasteneckému přesvědčení“.

Pietní akce se zúčastnila i dcera L. Svobody profesorka Zoe Klusáková - Svobodová, která zanedlouho oslaví 93. narozeniny. Z rukou Zoe Klusákové převzal pamětní minci vydanou speciálně k této příležitosti s motivem jejího otce plukovník Petr Čepelka,(velitel 22. základny vrtulníkového letectva v letech 2016-2018).

Po ukončení pietního aktu, měli návštěvníci v prostorách statku přiléhajícího k rodnému domu L. Svobody možnost prohlédnout si výstavu o životě a díle Ludvíka Svobody a informace o našem zahraničním odboji.

Fotogalerie