Přípravy na cvičení AMPLE STRIKE vrcholí

1.jpg
  • 27.7.2021
  • Stepanka Trileta

V polovině července se konala závěrečná plánovací konference mezinárodního leteckého cvičení AMSE21, při které se s ostatními aliančními armádami zapojenými do cvičení upřesňovala především účast vzdušných prostředků a týmů předsunutých leteckých návodčí tzv. JTAC (Joint Terminal Attack Controller). Kromě již uvedené letecké techniky jako je např. vrtulník Mi-35/24, Jas-39 Gripen nebo německý Learjet a PC-9M potvrdil svoji účast i americký bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper. Právě logistické operace spojené s přepravou těchto průzkumných letounů byly také součástí jednání.

Při organizaci tohoto cvičení se nezapomíná ani na současnou epidemiologickou situaci. Na konferenci zazněly i podmínky účasti. Všichni se budou muset prokázat negativním PCR či antigenním testem, dokladem o očkování nebo o prodělaném onemocnění Covid-19. „Máme samozřejmě připravené postupy a opatření v případě, kdyby některý z účastníků onemocněl. Všichni ale doufáme, že k tomu nedojde,“ doplnil ředitel cvičení plukovník Aleš Cápal.

Osmý ročník se uskuteční od 30. srpna do 19. září 2021. První vzlet je plánovaný na pondělí 6. září. Cvičení se zúčastní na 700 vojáků celkem z 8 zemí, včetně České republiky. Využívat se budou prostory vojenského újezdu Boletice, dále pak prostory posádek Bechyně, Sedlec, Čáslav, Stará Boleslav a Pardubice.

Fotogalerie