Příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva podporují nespočet charitativních akcí již řadu let

financni_dar_22.zvrl_do_vfs_v_ramci_akce_beh_pro_valecne_veterany.jpg
  • 1.12.2020
  • Stepanka Trileta

I přes nepříznivé podmínky způsobené šířením onemocnění covid-19 v letošním roce se na 22. základně vrtulníkového letectva „Biskajská“ daří realizovat nespočet charitativních projektů. Mnohé z nich mají na vrtulníkové základně již svou tradici.

Příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva „Biskajská“ patří mezi hrdé profesionály a srdcaře. Aktivně udržují památku našich válečných veteránů a není jim lhostejný ani osud vojenských kolegů a kamarádů, kteří se ocitli v těžké životní situaci. Vojáci a občanští zaměstnanci svými příspěvky tradičně podporují Vojenský fond solidarity, který podává pomocnou ruku od roku 2015. Přispěli také na vybudování Komunitního centra pro válečné veterány v Brně. Není jim však lhostejný ani osud dalších občanů naší země.

Běh pro válečné veterány

Kromě pravidelného listopadového příspěvku na válečné veterány organizuje 22. základna vrtulníkového letectva již třetím rokem Běh pro válečné veterány. První ročník vznikl u příležitosti oslav stého výročí vzniku samostatného československého státu, kdy vojáci z Náměště zdolali Českou republiku od západu na východ v celkové délce sedm set kilometrů. „Letošní ročník s názvem Běh pro válečné veterány okolo republiky si kladl za cíl zdolat naši zem po hranici v celkové délce 1800 kilometrů. Přihlášeny byly více než tři desítky útvarů a zařízení rezortu obrany. I přes limitující hygienická opatření příslušníci rezortu obrany v rámci této akce vyběhali fondu přes čtvrt milionu korun. Trasa přitom byla překonána dvacetkrát.“ Hodnotí třetí ročník akce Běh pro válečné veterány její autor nadpraporčík Pavel Eigl.

V letošním roce chce 221. vrtulníková „tygří“ letka věnovat Vojenskému fondu solidarity 20221,- korun, které půjdou z prodeje limitovaného kalendáře letky na rok 2021.

Spolupráce s Diecézní charitou Třebíč

Mezi další charitativní projekty, které mají na letecké základně u Náměště nad Oslavou dlouhou tradici, lze řadit úzkou spolupráci s Diecézní oblastní charitou Třebíč. Během působení v zahraničních misích vojáci mezi sebou pravidelně vybírali finanční příspěvky právě pro tuto organizaci. Tato spolupráce i nadále trvá. V minulosti byl z finančních příspěvků například pořízen speciální vůz pro klienty Charity Třebíč a každý rok v říjnu si mohou na základně pochutnat na sladkém koláčku a podpořit tak Hospic sv. Zdislavy v Třebíči.

Podpora malým onkologickým pacientům

Zaměstnanci 22. základny vrtulníkového letectva před Vánoci pravidelně nadělují prostřednictvím Nadačního fondu dětské onkologie Krtek dětem z Onkologického oddělení Fakultní nemocnice Brno pod stromeček mnoho dárků a předávají kromě věcných dárků také finanční dar. Sbírka na podporu onkologicky nemocných dětí mezi vojáky a občanskými zaměstnanci na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou probíhá již poněkolikáté a dosud se podařilo přispět částkou v celkové výši bezmála sto tisíc korun. Tento týden byla sbírka pro malé pacienty z brněnské nemocnice opět vyhlášena.

Vánoční přání pro seniory

S blížícími vánočními svátky se pojí také další projekt, který na vrtulníkové základně v letošním roce vznikl. Přetrvávající pandemie onemocnění covid-19 převrátila životy lidí v České republice vzhůru nohama. Zvláště senioři vnímají dění kolem pandemie koronaviru nejcitlivěji. Bojují se svými úzkostmi, jsou izolováni a odkázáni na cizí pomoc. A proto se lidé ze základny rozhodli spolu se svými dětmi podpořit starší generaci tím, že jim společně vytvoří vánoční přání jako ujištění, že na ně někdo myslí. Zástupce velitele 22.zvrl plukovník gšt. Michal Vecheta k tomuto projektu říká: „Věřím, že toto drobné gesto vykouzlí úsměv na tváři mnohých těch, kteří se cítí sami, a dodá odvahu společně zvládnout současnou nelehkou situaci. Udělejme Vánoce hezčí. Věnujme radost.“

Přílohy ke stažení

Fotogalerie