PROJEKT POKOS LETOS V BŘEZNU OPĚT NA VYSOČINĚ

7_v_helme_pilota_vrtulniku_mi-24.jpg
  • 26.3.2018
  • Monika Sochová

Projekt POKOS letos v březnu opět zamířil na Vysočinu. Zástupci Ministerstva obrany společně s příslušníky 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou navštívili postupně dvě školy v regionu – ve čtvrtek 22. března Střední školu veřejnoprávní a Vyšší odbornou školu bezpečnosti silniční dopravy v Jihlavě, a v pátek 23. března ZŠ v Telči.

Pro studenty střední školy a žáky druhého stupně byly připraveny poutavé prezentace o armádě, seznámení s 22. vrtulníkovou základnou a jejími úkoly, technikou a lokalitou. Žáci se také dověděli zajímavosti o fungování armády v zahraničních misích. Nejvíce děti a studenty zajímalo, jaké jsou zvyky v zemích, kde vojáci během mise působili a jak se s místním obyvatelstvem dorozumívali. Pozornost upoutala také ukázky zbraní, výstroj pilota a palubního střelce.  Piloti dětem vysvětlili rozdíl mezi vrtulníkem Mi24 a Mi-171, jejichž fotky a krátké video měli možnost zhlédnout. Nejčastější dotaz od chlapců ze základní školy byl jak se stát pilotem. Palubní střelci trpělivě odpovídali na všechny otázky dětí ohledně jejich práce např. slaňování z vrtulníku. Příslušníci ze strážní roty seznámili děti s ručními zbraněmi, které pří výkonu svého povolání používají. Kluci i holky si mohli zkusit helmy pilota i palubního střelce.

Děti dále čekaly přednášky ze zdravovědy a chemické přípravy. Zdravotnickou přípravu vedli hasiči ze základny, na cvičné resuscitační figuríně předvedli všechny základy, které mají být provedeny při záchraně života. Děti si také zopakovaly jak se zachovat při tepenném krvácení, zkusily si Heimlichův hmat, používaný při dušení a spoustu dalších užitečných rad, které v běžném životě uplatní. Kromě mnoha jiných zdravotnických pomůcek, byly k vidění i nosítka pro zraněného, která jdou upevnit pod záchranářský vrtulník. Ani chemici nezůstali stranou, vojáci ze základny zapůsobili svým výkladem tak že, ochrannou masku si s chutí vyzkoušeli téměř všichni. Děti si také mohly vyzkoušet filtrační ochranný převlek a pláštěnky.

 Tento program byl připraven pro žáky druhého stupně. Aby školáci ze základní školy prvního stupně v Telči  nebyli o nic ochuzeni, mohli se zapojit kreslením obrázků s vojenskou tématikou. Vojáci z naší základny poté  vybrali deset nejhezčích obrázků a oceněným autorům pogratulovali a předali drobné dárečky v rámci akce POKOS.

Fotogalerie