Projekt POKOS zavítal po dvouleté přestávce i na Vysočinu

pokos11.jpg
  • 29.3.2022
  • Stepanka Trileta

Po dvou letech se vojáci 22.základny vrtulníkového letectva společně s kolegy z odboru komunikace Ministerstva obrany opět vypravili s projektem POKOS (příprava občanů k obraně státu) na Vysočinu, jehož hlavním posláním je seznámit občany s povinnostmi, které jim vyplývají ve vztahu k obraně státu. Během minulého týdne navštívili žáky ze Základní školy Myslibořice a Základní školy Křížová v Jihlavě. Společně si pro ně připravili zajímavé přednášky o tom, jak se chovat v krizových situacích, co si sbalit do evakuačního zavazadla nebo jaké výhody plynou z členství v mezinárodních organizacích.

Během prezentace se kromě základních principů obrany státu a úlohy ozbrojených sil žáci a pedagogové dozvěděli o historii letecké základny, jaké hlavní úkoly vrtulníkáři z Náměště plní a jaká letecká technika je na letišti provozována. O své práci přijel do škol povídat vojenský pilot vrtulníku Mi-24/35 nebo palubní střelec z posádky vrtulníku Mi-171. Vojáci z vrtulníkové základny s sebou rovněž přivezli na ukázku část výstroje a výzbroje pilotů, palubních střelců a dalších vojenských profesionálů. „Máme tady na ukázku útočnou pušku CZ BREN, což je základní zbraň vojáka a pistoli CZ 75 SP-01 Phantom jako záložní zbraň. Dále tady máme nějakou balistickou ochranu, aby si ji mohly děti vyzkoušet.“ Vyjmenovával příslušník roty ochrany. Největším lákadlem pro děti byla letecká přilba v tygří kamufláži a rotační kulomet palubních střelců.

Během praktické přednášky si děti vyzkoušely, jak ošetřit krvácení, jak poskytnout první pomoc při zástavě srdce a další život zachraňující úkony. Také se naučily, jak se chovat v případě úniku nebezpečných chemických látek a vyzkoušely si prostředky individuální ochrany jednotlivce. Četař Roman Pavlík upřesňuje: „Ukazujeme dětem, jak si nasadit ochrannou masku, jak ji utáhnout, aby správně těsnila a plnila svoji funkci.“ Školáci z Myslibořic si navíc mohli venku prohlédnout automobilovou vojenskou techniku, konkrétně Tatru T 810 a T 815 nebo vojenský Land Rover LR110.

A jak hodnotí projekt POKOS zástupkyně obou škol? Obě se shodují, že byla chyba, že se ze školních osnov odstranila branná výchova. Zástupkyně ředitelky jihlavské základní školy Lenka Picková navíc dodává: „Je to pro nás oživení výuky a žáci se dozvědí něco nového a vidí praktické ukázky, což je pro ně důležité. Děti jsou nadšené, mohou si spoustu věcí vyzkoušet a seznámí se s výbavou, ke které se běžně nedostanou. Například plynová maska je pro ně úplnou novinkou. Dřív to byla běžná součást výuky a děti to měly nacvičené. Dnešní doba je jiná.“

Fotogalerie