První dodávka vybavení a dílů pro nové vrtulníky je v České republice

vylozeni_dodavky_zmensene.jpg
  • 13.12.2022
  • Jindřiška Budiková

Armáda převzala první velkou dodávku dílů k projektu H-1 pro nové moderní americké vrtulníky, které nahradí dosavadní původně sovětské stroje. Vojenský materiál dopravil ve středu na pardubické letiště americký velkokapacitní dopravní letoun a o víkendu byl po celních formalitách dopraven na leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou.

Dodávka obsahuje náhradní díly a součástky nutné při první kompletaci, opravě a údržbě vrtulníků Venom a Viper, kontrolní a měřící techniku na vyhodnocení stavu vrtulníků, ochozy potřebné při opravách, elektrický startovací vozík jako pozemní zdroj elektrického proudu pro vrtulník a další náhradní díly.

„Přílet pozemního vybavení a materiálu z USA je hmatatelným důkazem, že se projekt dostává do finální fáze. Touto první dodávkou se přibližujeme k zavedení Venomů a Viperů do výzbroje Armády ČR. Je to další krok směrem od závislosti na ruské a sovětské technice,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Zaměstnanci LOM Praha s.p. zajistili proclení a v pátek se náklad přesunul čtyřmi kamiony z Pardubic na vrtulníkovou základnu do Náměště nad Oslavou. Zde na něj už čekal tým logistiků s potřebným manipulačním zařízením, včetně speciálních vozíků pro vykládku leteckých palet. Z kamionů se materiál vyskladnil do nově vybudovaného moderního multiskladu postaveného právě pro uskladnění systému H-1. LOM Praha s.p. předá zakázku armádě přibližně do týdne. „LOM Praha má v tomto klíčovém projektu přezbrojení Armády ČR významný podíl, a to jak po technické stránce, tak v oblasti simulačních technologií,“ říká ředitel státního podniku Jiří Protiva.

„S materiálem musíme manipulovat s velkou obezřetností, protože se jedná o citlivé, drahé a nedostatkové součástky. Velký důraz klademe rovněž na bezpečnost při manipulaci, aby nedošlo k nevratnému poškození,“ dodává kapitán Jiří Zezula, náčelník zbrojní služby 22. základny vrtulníkového letectva.

Součástí mezivládní smlouvy na pořízení vrtulníků systému H-1 je také dodávka pozemního podpůrného zařízení a náhradních dílů pro vrtulníky Bell UH-1Y a AH-1Z (neboli Venomy a Vipery), což představuje 80 velkých čtyřicetistopových lodních kontejnerů, které budou dodávány postupně. První velký náklad na 17 leteckých paletách, který vážil okolo 24 tun, překonal vzdálenost 8 423 km a z Gulfportu v Mississippi letěl přes 10 hodin. Další dodávka se očekává na začátku ledna 2023.

Fotogalerie