První kusy nových vrtulníků dostanou vojáci z Náměště už letos na jaře

signal-2023-03-08-141309_010.jpg
  • 8.3.2023
  • Jindřiška Budiková

Ve středu 8. března navštívil náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka 22. základnu vrtulníkového letectva. Ta je bojovým leteckým útvarem Vzdušných sil AČR s nasaditelnými silami a prostředky v souladu se standardy NATO a letos na jaře očekává dodávku prvních kusů nových vrtulníků AH-1Z Viper.

Během úvodního brífinku se generálmajor Řehka spolu s velitelem vzdušných sil brigádním generálem Petrem Čepelkou seznámili se strukturou, hlavními úkoly a nasaditelností vrtulníkové základny v posádce Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. 

Základna je v současné době vyzbrojena bitevními vrtulníky Mi-24V/35 a víceúčelovými vrtulníky Mi-171Š. V průběhu roku 2023 dojde k vyřazení strojů Mi‑24V/35 z výzbroje a postupnému zavedení nového typu letecké techniky v rámci projektu modernizace AČR. Jedná se o bitevní vrtulníky AH-1Z Viper a víceúčelové vrtulníky UH-1Y Venom.

„S novými vrtulníky nezískáváme jen novou techniku. Získáváme nový systém, který zlepší naše bojové schopnosti s výrazným budoucím nárůstem letových hodin ve prospěch sil AČR, které podporujeme. S novými přístupy například v údržbě a samotného využití letecké techniky přichází i zásadní změna myšlení ve vrtulníkovém letectvu,“ vysvětluje brigádní generál Rudolf Straka, velitel 22. základny.  

Náměšťská základna poskytuje bojovou podporu jednotkám pozemních a speciálních sil. Vyčleňuje vrtulníky k provádění palebné podpory, vzdušné přepravy, aeromobilních operací, vizuálního a optoelektronického průzkumu. Vrtulníky mohou působit také v rámci humanitárních a záchranných operací. Od 1. února 2014 zabezpečuje činnost Letecké pátrací a záchranné služby pro oblast Morava a další úkoly ve prospěch Integrovaného záchranného systému ČR.

Poskytuje rovněž podporu hostitelské země (Host Nation Support) ostatním útvarům AČR i jednotkám Severoatlantické aliance na letišti Náměšť. Neméně důležitou úlohou základny je příprava vrtulníkové jednotky rychlé reakce NATO a jednotky pro síly EU.

Generálmajor Řehka a brigádní generál Čepelka se setkali se skupinou pilotů a palubních techniků, kteří se po sedmi měsících intenzivního přeškolovacího výcviku vrátili na domovskou základnu. Na americké základně námořní pěchoty Pendleton se přeškolovali na nové typy vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. Velkým tématem v diskuzi bylo zhodnocení výcviku v USA a navázání na výcvik s americkým mobilním výcvikovým týmem (MTT), který bude pokračovat na náměšťské základně. 

„Systém H-1 posouvá vrtulníkové letectvo do 21. století nejen z pohledu palebné síly, senzorických schopností, sdílení informací, či přežití na bojišti. Z debaty s piloty a pozemním personálem totiž vyplynulo, že nové vrtulníky jsou oproti ruským vrtulníkům Mi-24 nesrovnatelně jednodušší i z hlediska údržby,“ zhodnotil generálmajor Karel Řehka.    

Na závěr návštěvy delegace zavítala na 223. letku oprav letecké techniky, jejíž primárním úkolem je provádění plánované a neplánované údržby na letecké technice. V hangáru si prohlédli modernizovaný vrtulník Mi-171 s výbavou pro speciální operace a vrtulník Mi-35 po GO v LOM PRAHA, s. p. Rovněž pro ně byla připravena ukázka nejmodernější výzbroje jednotky předsunutých leteckých návodčích, která byla na základně založena v roce 2001.

Fotogalerie