První turnus cvičení Capable Fireman and Rescuer-Airport 2020 se odehrál na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou

lhj_8.jpg
  • 20.2.2020
  • Stepanka Trileta

Práce vojenských hasičů na leteckých základnách je zaměřena především na zajištění bezpečnosti letového provozu. Zejména pak na vyproštění posádek a cestujících při nouzovém přistání nebo letecké nehodě a likvidaci požáru. Z tohoto důvodu se vojenští hasiči a letecké osádky několikrát během roku teoreticky i prakticky školí na situace, ve kterých jde o život.

Cvičení s názvem Capable Fireman and Rescuer-Airport 2020, které se poprvé v letošním roce uskutečnilo na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou a kterého se zúčastnilo více jak sto čtyřicet hasičů, je zaměřeno právě na spolupráci mezi hasiči a leteckým personálem. Během těchto školení probírají rozmístění jednotlivých agregátů v letadle, upřesnění míst, kde lze provést nouzový vstup do vrtulníku a letounu a soubor protipožárních opatření. Kromě hasičů AČR se s procedurami zásahu při haváriích vojenské letecké techniky provozované v české armádě přijeli seznámit také příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, Pardubického kraje a z Karlovarského kraje, dále pak hasiči z Letiště Ostrava a LOM Praha. Na vrtulníkovou základnu se pro tyto účely přesunula i letecká technika, konkrétně z kbelského letiště přilétl letoun L-410 a vrtulník W3A Sokol. Z domovské základny byly pro hasiče připraveny oba typy vrtulníků  Mi-24/35 a M-171Š.

V dopolední části školení se hasiči zaměřili na procedury zásahu a nebezpečné konstrukční prvky každého letadla provozovaného českou armádou. Vyzkoušeli si vyproštění pilota z kabiny vrtulníku Mi-24/35. Odpolední část byla věnována ukázkám nových technických postupů při vyproštění zraněných osob z havarovaných vozidel. Školení za účasti mistra světa ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel Štěpána Hegera z HZS Svitavy byla zaměřena hlavně na správné ovládání nástrojů používaných během zásahů a na postupy vyproštění u nových moderních typů automobilů.

Fotogalerie