Slovenský velitel vzdušných sil si přijel na náměšťskou základnu prohlédnout nové vrtulníky

obrazek_whatsapp_2023-09-06_v_22.22.46.jpg
  • 7.9.2023
  • Jindřiška Budiková

Velitel Vzdušných sil ozbrojených sil Slovenské republiky generálmajor Róbert Tóth v doprovodu svého českého protějšku generálmajora Petra Čepelky navštívil 22. základnu vrtulníkového letectva nedaleko Náměště nad Oslavou. Důvodem návštěvy bylo představení nových vrtulníků systému H-1 Venom a Viper. Náměšťská vrtulníková základna slavnostně převzala do užívání první čtyři kusy v polovině srpna za účasti ministryně obrany, náčelníka Generálního štábu AČR a dalších hostů.

Návštěva slovenského velitele letectva byla zahájena prezentací 22. základny vrtulníkového letectva, jejích úkolů a platformy H-1. Obě delegace se poté přesunuly do hangáru oprav letecké techniky, kde se mohly s oběma typy vrtulníků detailně seznámit. Součástí programu byla rovněž návštěva simulátoru v simulačním centru H-1 LOM PRAHA s.p, který bude sloužit k výcviku pilotů vrtulníků.

Generálmajor Tóth nešetřil slovy chvály na moderně zrekonstruovanou vrtulníkovou základnu, nově vybudovaný závod H-1 LOM PRAHA s.p se simulátorem a taktéž ocenil implementační procesy systému H-1 do českého vrtulníkového letectva. „Pevně věřím, že se vám výcvik a zprovoznění vrtulníků podaří zahájit v co nejkratší době“, popřál náměšťské základně generálmajor Tóth.  

Slovenská armáda dostane darem ze Spojených států amerických 12 bojových vrtulníků Viper jako kompenzaci za letouny Mig 29, které budou dále sloužit na Ukrajině.

„Mám velkou radost, že se nám podaří po 12 letech obnovit schopnost bojových vrtulníků. Naše armády si tak budou moci vyměňovat zkušenosti, dovednosti a staneme se více interoperabilní v rámci NATO“, doplnil generálmajor Tóth.

Fotogalerie