Specialisté letek cvičili podporu vrtulníků v poli

Příslušník roty ochrany navádí vrtulník na přistání
  • 9.9.2021
  • Jindřiška Budiková

Vybudovat místo pro doplnění vrtulníku palivem a leteckou municí mimo základnu bylo hlavním úkolem pro rotu ochrany a logistickou jednotku 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou. Týdenní cvičení ve vojenském prostoru Libavá tak zahájilo spolupráci pozemních a leteckých jednotek v rámci největšího mezinárodního cvičení Ample Strike 2021.

Výcvik výstavby předsunutých míst pro doplňování výzbroje a paliva (FARP - Forward Arming and Refueling Point) je důležitý hlavně při nasazení letecké jednotky do zahraniční operace.  Vrtulníková technika a její zabezpečení tak tvoří zásadní prvek podpory pozemních vojsk. „Umožňuje velitelům prodloužit dolet jejich letadel a čas strávený v operaci a tím eliminovat potřebu návratu na mateřskou základnu,“ uvedl poručík Tomáš Votoupal z ochranné roty.

Cílem společného výcviku specialistů letek bojového zabezpečení a logistické podpory byl přesun konvojů vozidel na předem určenou pozici. Ještě před rozmístěním měl logistický průzkum za úkol zjistit, zda je vybraný prostor vhodný pro přistání letecké techniky. Samotný terén musí splňovat specifické požadavky, aby tady mohla jezdit i pozemní technika. „Podmínkou vhodného prostoru je dostatečně velká a rovná plocha pro přistání vrtulníky. Zároveň i únosnost podkladu je zásadní,“ doplnil náčelník skupiny podpory major Martin Škvařil. Navíc dodal, že neméně důležitým parametrem výběru prostoru jsou možnosti skrytého zaujetí pozic a ochrana perimetru.

Svoji premiéru si na Libavé odbyla i dvě nová vozidla CAPL 16-M1, která v nedávné době náměšťská základna převzala. „Jsou určená k doplňování leteckých pohonných hmot a disponují i zvýšenou balistickou ochranou posádky. Díky podvozku TATRA 815-7 nabízí i potřebnou průchodnost terénem,“ poznamenal major Škvařil.

Cvičení, kterého se zúčastnili i vojáci 71. mechanizovaného praporu, bylo završením několikaměsíční přípravy příslušníků roty ochrany. Ta zahrnovala kromě již zmiňovaných postupů i samotné plánování operace, rozhodovací proces velitele nebo taktické drily při zabezpečení prostoru.

Fotogalerie