Účast „dvěstědvacetjedničky“ na cvičení NATO Tiger Meet 2015

02.jpg
  • 15.5.2015
  • Jana Skřivánková

Na turecké letecké základně Konya právě finišuje jedno z největších leteckých cvičení v Evropě NATO Tiger Meet. Do letošního ročníku 2015 se kvůli své vytíženosti a účasti na cvičení Lion Effort pořádané 21. základnou taktického letectva v Čáslavi nezapojila 221. „Tygří“ letka z Náměště se svými vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171š, ale pouze pozorovateli, kteří ale svojí účastí potvrdili důležitost a význam tohoto cvičení pro Vzdušné síly Armády ČR.

Cvičení se od 4. do 15. května zúčastnilo deset států, z toho šest států se svou leteckou technikou, čtyři státy reprezentované svými zástupci v pozicích pozorovatelů a v neposlední řadě i mezinárodní posádky letounů včasné výstrahy a řízení AWACS (Airborne Warning and Control System ) ve službách NATO. Jako letečtí pozorovatelé se z 221. vrtulníkové letky 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec – Vícenice u Náměště nad Oslavou zúčastnili piloti major Petr Slíva a kapitán Václav Špaček.

Jako každý rok bylo cvičení zaměřeno na součinnost mezinárodních leteckých sil a jejich prostředků pro vybojování vzdušné nadvlády, podpory pozemních sil ve společných operacích COMAO (Combined Air Operation), přímé letecké podpory CAS (Close Air Support), záchrany sestřelených posádek CSAR (Combat Search and Rescue) a zasazení jednotek speciálních sil za nepřátelskou linii.

Základna Konya, ležící v jihovýchodní části Turecka, je svým prostředím velmi blízká podmínkám, ve kterých se v současnosti pohybují jednotky NATO v konfliktech probíhajících na blízkém východě. Proto je tato základna také hojně využívána leteckými jednotkami v NATO pro jejich společný výcvik v rámci cvičení Anatolian Eagle, které je pořádáno tureckým letectvem několikrát ročně a jeho obliba a potřeba neustále roste a získává na významu.

Jednotky se účastnili dvou misí denně, kterým předcházel standardní plánovací proces. Tohoto plánování se náměšťští piloti účastnili stejně tak, jako se později zapojili do tradičního tygřího klání, kde se měli možnost se svými zahraničními kolegy poměřit alespoň svými sportovními výkony.

„Vrcholem cvičení bude slavnostní vyhlášení a předání putovní trofeje pro nejlepší jednotku NATO Tiger Meetu - Silver Tiger Trophy,“ dodává účastník cvičení major Petr Slíva pilot z 221. vrtulníkové letky. Tuto trofej již v minulosti získala jak 211., tak 221. tygří letka. Nezbývá než věřit, že se tato trofej vrátí díky jedné z českých letek během příštího ročníku NATO Tiger Meetu pořádaného ve Španělské Zaragoze opět do českých rukou.

Text: kpt. Jana Skřivánková za přispění účastníků cvičení

Fotogalerie