Uctění památky posádky britského vrtulníku Lynx v údolí Oslavy

7_23.jpg
  • 8.9.2023
  • Stepanka Trileta

Dnes ráno čeští vojáci na místě letecké nehody poblíž obce Kuroslepy uctili památku  šestičlenné posádky vrtulníku Westland Lynx, který havaroval v roce 2004 při plnění úkolů v rámci vojenského cvičení na území České republiky s názvem Flying Rhino 2004.

Na místě letecké nehody, kde byl vybudován pomník, se sešel velitel vrtulníkové základny generál Rudolf Straka a jeho zástupce plukovník Aleš Cápal s přidělencem obrany Velké Británie v České republice plukovníkem Jonathanem Kitsonem, aby zde společně položili věnce a zavzpomínali na událost. Uctít památku britským vojákům přišli i místní chataři, kteří o místo odpočinku pečují.

„Zahynuli vojáci, kteří bez pochyb milovali své povolání, a já jsem vděčný, že mohu na tomto místě uctít jejich památku.“ Pronesl plukovník Kitson.

Co se stalo

Britští piloti kapitán Douglas Goose a četař Olie Kemp plnili se svým vrtulníkem Lynx úkoly spojené s přepravou cvičících jednotek a taktické úkoly související s přímou leteckou podporou v rámci cvičení Flying Rhino. Na palubě měli v té chvíli cestující z 12. pluku královského dělostřelectva ze základny Sennelager v Německu. Byli jimi svobodníci Vincent Crain, Kevin Dimmock, Bradley Gommersall a Daniel Kelly. Let vrtulníku v přízemních výškách je náročná činnost a posádka ve slunečném dni přehlédla dráty vysokého napětí přetínající ve výšce 25 metrů údolí řeky Oslavy. Po nárazu se stroj zřítil částečně do řeky, částečně na cestu a začal hořet. Nikdo z posádky nehodu nepřežil.

Fotogalerie